Ukraina

Ukraina

Ukraińscy żołnierze zatrzymali dwóch rosyjskich dziennikarzy pracujących dla prokremlowskich mediów, którzy mieli mieć przy sobie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe. Rosyjski prezydent nazwał zatrzymanie żurnalistów "niedopuszczalnym".

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wykluczył możliwość dwustronnych rozmów z Rosją o uregulowaniu sytuacji w jego kraju. Szef rządu oświadczył, że negocjacje powinny się toczyć z udziałem stron kwietniowego porozumienia z Genewy.

Głos Donbasu zabrzmiał - oznajmił Rinat Achmetow, najbogatszy obywatel Ukrainy, który we wtorek wezwał pracowników swych licznych przedsiębiorstw do strajku ostrzegawczego przeciw działaniom separatystów w obwodach donieckim i ługańskim. W odpowiedzi donieccy separatyści ogłosili, że zaczynają nacjonalizację.

NATO oświadczyło we wtorek, że nie odnotowano zmian na granicy Ukrainy z Rosją. Wcześniej ukraińska Straż Graniczna oświadczyła, że ostatnio nie obserwuje obecności rosyjskiej armii i sprzętu w pasie przygranicznym, ale nie może potwierdzić ich wycofania.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział we wtorek, że obecna sytuacja na Ukrainie nie pozwala wierzyć, że wybory prezydenckie w tym kraju odbędą się w sposób właściwy. W wywiadzie dla TV Bloomberg określił warunki wznowienia rozmów o gazie z Kijowem.

Szef MSZ Ukrainy Andrij Deszczyca powiedział po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem we wtorek w Berlinie, że kolejne spotkanie ukraińskiego okrągłego stołu odbędzie się w środę w Mikołajowie na południu kraju.

Wiceszef MSZ Rosji oświadczył we wtorek, że wybory prezydenckie na Ukrainie pogorszą jej sytuację polityczną, jeśli nie będzie realizowana "mapa drogowa" rozwiązywania kryzysu i nie przerwie się działań bojowych w południowo-wschodnich regionach kraju.

W wywiadzie udzielonym telewizji BBC wiceminister obrony Rosji Anatolij Antonow stwierdził, że proces wycofywania wojsk znad granicy z Ukrainą został już rozpoczęty zaraz po rozkazie prezydenta Rosji Władimira Putina i potrwa to jeszcze kilka dni. Polityk zażartował też, że Rosja planuje najechać inne kraje, m.in. Polskę, ale za pomocą turystów.

Od początku kryzysu na Ukrainie około 10 tys. ludzi, głównie Tatarów, opuściło swoje domy - poinformował rzecznik Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Adrian Edwards. Jedną trzecią z tych uchodźców stanowią dzieci.

Chiny i Rosja są przeciwne ingerowaniu w sprawy wewnętrzne państw - głosi wspólne oświadczenie, które prezydenci Xi Jinping i Władimir Putin przyjęli w trakcie wizyty tego ostatniego w Szanghaju. Prezydent państwa, które oficjalnie wzywa Ukrainę do zmiany konstytucji, wyraził również sprzeciw wobec wspierania działań, których celem jest "zmiana ustroju konstytucyjnego innego państwa".

Rosja nie może zagwarantować, że nie inkorporuje obwodów donieckiego i ługańskiego, które 11 maja głosowały w referendach za ogłoszeniem niepodległości od Ukrainy - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Bloomberg" premier Dmitrij Miedwiediew. Stwierdził też, że Rosja jest wciągana w nową zimną wojnę.