Ukraina

Ukraina

"To politycy jednego kroku". Wyborcze tło zamieszek w Kijowie

Poniedziałkowe starcia przed parlamentem w Kijowie, w wyniku których zmarło trzech wojskowych Gwardii Narodowej Ukrainy, to wynik walki o elektorat przed jesiennymi wyborami samorządowymi – ocenił we wtorek w rozmowie z PAP komentator polityczny Witalij Portnikow.

USA zadowolone z głosowania w Kijowie

Biały Dom z zadowoleniem powitał we wtorek przyjęcie poprzedniego dnia przez parlament Ukrainy w pierwszym czytaniu zmian konstytucyjnych, przyznających specjalny status wschodnim regionom kraju.

Pęka prozachodnia koalicja w Kijowie. Jedna frakcja wyszła, druga jest o krok

- Nie widzę możliwości pozostania w koalicji, która faktycznie została zniszczona rękami prezydenta Petra Poroszenki – oświadczył przywódca Partii Radykalnej Ołeh Liaszko. Polityk ogłosił o przejściu do opozycji po wczorajszym głosowaniu nad poprawkami do konstytucji w sprawie decentralizacji władzy na Ukrainie. Wcześniej eksperci w Kijowie przewidywali, że zaproponowane przez Poroszenkę zmiany do ustawy zasadniczej spowodują "pęknięcia" w prozachodniej większości.

Nowa doktryna wojskowa Ukrainy. Po raz pierwszy wskazano wroga

W opracowanym przez rząd w Kijowie projekcie nowej doktryny wojskowej Ukrainy jako główny przeciwnik i agresor wymieniona została Rosja – oświadczył we wtorek premier Arsenij Jaceniuk. Podkreślił, że w dotychczasowych doktrynach nie było mowy o wrogich dla Ukrainy państwach.

Zmarł trzeci żołnierz Gwardii Narodowej ranny w zamieszkach w Kijowie

Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowych zamieszek przed siedzibą parlamentu Ukrainy, podczas których w ochraniających go wojskowych Gwardii Narodowej i milicjantów rzucono granat. Łącznie 141 osób zostało rannych, a w areszcie przebywa 18 uczestników zamieszek, w tym członek batalionu ochotniczego Sicz, który rzucił granat w zebrany tłum.

Po północy zapadła cisza. "Całkowicie przestrzegają reżimu wstrzymania ognia"

"Według stanu na godz.11 (czasu ukraińskiego – red.) 1 września 2015 r. obydwie strony całkowicie przestrzegają reżimu wstrzymania ognia" - poinformowała rzeczniczka byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy Daria Olifer. Kuczma jest przedstawicielem władz w Kijowie w rozmowach ws. uregulowania konfliktu w Donbasie. Oficjalnego potwierdzenia doniesień rzeczniczki na razie nie ma. Agencja Interfax cytuje szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, który zaproponował spotkanie w "formacie normandzkim" w ciągu 10-12 dni.

Zdrada Ukrainy czy krok w stronę pokoju? Poprawki do konstytucji rozpaliły Kijów

Po dzisiejszym głosowaniu w Radzie Najwyższej Ukraina jest już o krok od zmiany ustawy zasadniczej. Prezydent Poroszenko i zwolennicy poprawek przekonują, że decentralizacja nie zaszkodzi jedności państwa. Przeciwnicy mówią, że forsowane zmiany doprowadzą do utraty Donbasu. A wszystko dzieje się pod dużą presją państw zachodnich. Co zakłada projekt Poroszenki i dlaczego wywołuje tak wielkie emocje? Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

Zamieszki przed parlamentem Ukrainy. Ktoś rzucił granatem, jedna osoba nie żyje

Burzliwy poniedziałek w Kijowie. Po tym, jak Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu poprawki do ukraińskiej konstytucji zakładające decentralizację władzy, przed parlamentem doszło do zamieszek. W czasie przepychanek ktoś rzucił granatem w milicjantów. Według MSW jedna osoba zginęła, a stan czterech rannych spośród ok. 100 jest ciężki. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Kijów o prowokacji "donieckich": ostrzelają szkoły, oskarżą Ukrainę, wezwą "siły pokojowe" z Rosji

- Na 1 września ugrupowania przestępcze nazywające się Doniecką Republiką Ludową planują serię prowokacji - ostrzały szkół i innych placówek edukacyjnych w regionie. Planują oskarżyć o nie siły ukraińskie i zażądać od Rosji wprowadzenia sił pokojowych do Donbasu - powiedział w niedzielę rzecznik administracji prezydenta Ukrainy ds. operacji antyterrorystycznej Andrij Łysenko.

Groźby Rosji zrobiły swoje. Po deklaracji w Berlinie próba sił w Kijowie

To nie zmiana formuły rozmów ws. Donbasu była głównym tematem szczytu w Berlinie. Prawdziwa batalia toczy się dziś o zmiany w konstytucji Ukrainy. Tego oczekuje Zachód, licząc na uniknięcie eskalacji wojny w Donbasie. Niemcy i Francja okazały Ukrainie poparcie, ale ceną jest wypełnianie przez Kijów mińskiego porozumienia - nawet, gdy nie robi tego Rosja. Poroszenko taką cenę gotów jest zapłacić. Dlatego zaraz po berlińskim spotkaniu ogłoszono redukcję długów Ukrainy. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.