Ukraina

Ukraina

"Cyborg", który przetrwał niewolę: Śmierć? Były gorsze myśli

To pierwszy wywiad Olega Kuzminycha dla polskich mediów - człowieka, który stał się bohaterem wojennym Ukrainy. Zaczęło się od wstrząsającego nagrania: prorosyjscy separatyści pokazali w lutym, jak znęcają się nad pojmanym oficerem, obrońcą lotniska w Donbasie. Potem był marsz hańby ulicami miasta. A potem wszelki słuch o żołnierzu zaginął. Po kilku miesiącach niewoli wrócił do rodziny i do wojska. Słynny "cyborg" potrzebował czasu, ale w końcu zgodził się opowiedzieć o tym wszystkim, co się wydarzyło. Materiał "Czarno na białym".

Sawczenko znów przed sądem. Za zamkniętymi drzwiami

Przed Sądem Miejskim w Doniecku na południu Rosji wznowiony został proces ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, oskarżonej o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku.

Współpracownica Juszczenki poszukiwana listem gończym. "Nie ukrywam się"

Władze Ukrainy rozesłały list gończy za Wirą Ulianczenko, szefową kancelarii byłego prezydenta Wiktora Juszczenki. Kobieta jest poszukiwana w ramach śledztwa w sprawie bezprawnego przekazania ok. 15 ha ziemi firmie związanej z byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W odpowiedzi na doniesienia w sprawie pościgu Ulianczenko oświadczyła, że nie ukrywa się przed prokuraturą i służbami.

Rosja "jest duszą i sercem za Donbasem", ale jego problemu nie rozwiąże

Władimir Putin oświadczył podczas wizyty na Krymie, że jego kraj "jest duszą i sercem za Donbasem", jednak to "nie Rosja rozwiązuje ten poważny problem". Z drugiej strony wysoka rangą przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland pochwaliła władze Ukrainy za realizowane reformy i oświadczyła, że USA będą nadal wspierały Kijów.

Oligarcha o Saakaszwilim: uśpić psa. Ukraińska wojna na górze

Bezpardonowym atakiem na rząd Arsenija Jaceniuka uczcił Micheil Saakaszwili pierwsze sto dni na stanowisku gubernatora Odessy. Jeszcze ostrzej Saakaszwilego zaatakował w odpowiedzi Ihor Kołomojski. Znów głośno o „premierze z Gruzji”, a swoją grę w cieniu prowadzi Petro Poroszenko.

Sikorski członkiem rady ds. reform na Ukrainie

Były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski na zaproszenie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki został członkiem międzynarodowej rady konsultacyjnej ds. reform w tym kraju. Sikorski powiedział, że przyjął tę propozycję.

Kreml: przywódcy gotowi na przedłużenie porozumień mińskich

Przywódcy Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji zgodzą się na przedłużenie mińskich porozumień pokojowych w sprawie Donbasu, jeśli te postanowienia nie zostaną w pełni wdrożone w tym roku - oświadczył doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej, Jurij Uszakow. Rosja i Ukraina oskarżają się o nierealizowanie porozumień.

Poroszenko: "zielone ludziki" powodem kryzysu migracyjnego w Europie

„Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiązał obecność wojsk rosyjskich w Syrii z kryzysem migracyjnym w Europie” – komentuje rosyjski portal slon. ru wystąpienie Poroszenki w Kijowie. O tym, że "zielone ludziki dotarły do Syrii inspirując wzrost przemocy na Bliskim Wschodzie i prowokując dalszy wzrost liczby uchodźców w Unii Europejskiej" Poroszenko powiedział podczas otwarcia w Kijowie dwunastej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej.

Nord Stream 2 pod ostrzałem. "Zdrada kosztująca miliardy euro"

Szefowie rządów Słowacji i Ukrainy, Robert Fico i Arsenij Jaceniuk, ostro skrytykowali w czwartek w Bratysławie projekt budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego (Nord Stream 2), podkreślając, że naraża to oba te kraje na ogromne straty finansowe.

Rebelianci o wyborach. Ustępstwo kryje pułapkę

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zabrał głos w imieniu rebeliantów w Donbasie i przekazał, że są gotowi przeprowadzić wybory lokalne na okupowanych przez siebie terytoriach zgodnie z prawem ukraińskim. Tyle że stawiają przy tym warunek, faktycznie oznaczający, że to ustępstwo pozorne. Wcześniej rebelianci w Doniecku ustalili, że głosowanie w ich regionie odbędzie się 18 października, w Ługańsku - 1 listopada. Oficjalnie data wyborów samorządowych na Ukrainie - 25 października.

"Żaden z artykułów konstytucji nie zostanie napisany w Moskwie, Brukseli czy Waszyngtonie"

Sprawa decentralizacji władzy na Ukrainie, mimo ustaleń w Mińsku, nie jest przesądzona. - Jeśli Moskwa pogrzebie porozumienia pokojowe, wrócimy do kwestii zmian w konstytucji - oświadczył Petro Poroszenko na posiedzeniu Rady Rozwoju Regionalnego w Kijowie. Eksperci wskazują, że decentralizacja jest jedynym punktem w porozumieniach mińskich, którym Rosja jest naprawdę zainteresowana.