Ukraina

Ukraina

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że Moskwa nie pozwoli - jak to ujął - "zamieść pod dywan" międzynarodowych uzgodnień dotyczących zażegnania kryzysu na Ukrainie. Te przedstawiono na jedynej konferencji poświęconej sytuacji na Ukrainie, w której udział wzięła Rosja - w Genewie.

Działania Rosji na Ukrainie sprawiają, że Polska czuje się mniej bezpiecznie - oświadczył w wywiadzie dla CNN szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Przyznał, że ostatnio wzrosła obecność wojsk USA i NATO na terenie Polski, ale Warszawa czeka na więcej.

Prorosyjscy separatyści, którzy kontrolują miejsce katastrofy zestrzelonego 17 lipca malezyjskiego boeinga na wschodzie Ukrainy, przekażą w ciągu 48 godzin rzeczy osobiste ofiar – oświadczył ukraiński wicepremier Wołodymyr Hrojsman.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni ukraińska armia zdobyła kilka dużych i kilkanaście mniejszych miast na południowym wschodzie kraju, zaciskając pierścienie okrążenia wokół Doniecka i Ługańska. 18 czerwca, w przeddzień podjęcia przez nowego prezydenta Petra Poroszenkę decyzji o rozpoczęciu ofensywy w ramach ATO, prorosyjscy separatyści zajmowali prawie dwa razy większe terytorium.

Co najmniej czterech szwedzkich neonazistów walczy po stronie rządowej na wschodzie Ukrainy - ustaliło szwedzkie radio państwowe. Dołączyli do radykalnej bojówki sformowanej w batalion "Azow" i nie kryją, że walczą o "białą Ukrainę". - Jestem nacjonalistą i chce, żeby w Europie byli biali Europejczycy - stwierdza jeden z nich.

Prowadzone na południu Rosji ćwiczenia wojskowe z udziałem systemów przeciwlotniczych ziemia-powietrze S-300 wywołały zaniepokojenie Ukrainy. Kijów zażądał od Moskwy wyjaśnień. Ukraińcy obawiają się, że manewry obejmą terytorium zbyt blisko jej granicy.

W stolicy Białorusi Mińsku rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego, w którym uczestniczą też przedstawiciele prorosyjskich separatystów - poinformowała państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA. Wcześniej prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z byłym prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą zapewnił, że "Białoruś będzie robić wszystko dla znormalizowania sytuacji na Ukrainie".

Rosyjski żołnierz zarzuca swój profil na Instagramie zdjęciami z frontu, których część wykonano na terenie Ukrainy - pisze portal buzzfeed.com. Dziennikarze twierdzą, że jest to jeden z dowodów na to, że tzw. prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy to w rzeczywistości profesjonalne wojsko sąsiada. "Siedzę, pracuję na Buku, słucham muzyki, ogólnie dobra niedziela" - napisał pod jednym ze zdjęć użytkownik Sanya Sotkin.

Ukraiński parlament odrzucił w czwartek dymisję premiera Arsenija Jaceniuka i zatwierdził proponowane przez rząd poprawki budżetowe dotyczące zwiększenia finansowania armii. Wcześniej do jednomyślności wezwał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Państwowy koncern zbrojeniowy Almaz-Antel jako jedna z trzech rosyjskich firm znalazł się na rozszerzonej unijnej liście sankcji, opublikowanej w środę w Dzienniku Urzędowym UE. Firma jest m.in. producentem systemów rakietowych Buk. Wcześniej koncern został objęty sankcjami przez USA.