Ukraina

Ukraina

Polska jest gotowa zasiąść przy stole obrad jako kraj pośredniczący w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie. Jednak przez to, że nie uczestniczyła w spotkaniu w Berlinie, niczego nie straciła - dał do zrozumienia rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski w rozmowie z TVN24. O tym, jak przebiegły niedzielne rozmowy szefów dyplomacji Ukrainy, Rosji Niemiec i Francji, bardzo szczegółowo poinformował bowiem Radosława Sikorskiego jego odpowiednik w Kijowie Pawło Klimkin.

Ukraińskie wojsko kolejny dzień stara się nacierać na separatystów, którzy już coraz mniej się kryją z otrzymywaniem wsparcia z Rosji. Kijów twierdzi, że udało się całkowicie okrążyć dwa bastiony rebelii, Gorłówkę i Ałczewsk. Z drugiej strony separatyści mają wykorzystywać coraz cięższą broń.

Prawy Sektor nie poprowadzi marszu na Kijów - oświadczył jego lider Dmytro Jarosz w wystąpieniu opublikowanym w internecie. Jarosz w niedzielę dał prezydentowi Petro Poroszence 48 godzin na uwolnienie członków radykalnej organizacji, którzy - mimo że, jak stwierdził, są żołnierzami walczącymi na froncie i chwilowo wrócili do domów - zostali "potraktowani jak kryminaliści" i zatrzymani na przesłuchania przez milicję.

- Biały konwój jest wielkim niewypałem Władimira Putina. Okazało się, że z tymi ciężarówkami, które często były puste, co pokazuje, że była to czysto propagandowa zagrywka Kremla, idzie również pomoc dla prorosyjskich separatystów - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Paweł Zalewski, współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

Rosjanie próbują powtórzyć we wschodniej Ukrainie wariant z inwazji na Krym, ale wariant zmodyfikowany - uważa Jacek Saryusz-Wolski. We "Wstajesz i wiesz" w TVN24 europoseł PO mówił, że tym razem Rosjanie "testują, czy można już to robić, nie odpruwając naszywek" z mundurów żołnierzy. - Wygląda na to, że świat się z tym godzi - dodał.

W niedzielę wieczorem woda bieżąca w Doniecku została "całkowicie odcięta", ponieważ uszkodzona została linia energetyczna zasilająca główne zakłady uzdatniania wody. Kilka godzin wcześniej władze miejskie wezwały mieszkańców do natychmiastowego zrobienia zapasów wody.

Po północy zakończyły się w Berlinie rozmowy na temat konfliktu na Ukrainie. Uczestniczyli w nich szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Spotkanie nie przyniosło konkretów. Tylko Berlin próbuje zachować urzędowy optymizm. Dużo bardziej krytyczni są najważniejsi uczestnicy spotkania: Ławrow i Klimkin.

Siły ukraińskie zaciskają kleszcze wokół Doniecka i Ługańska. Największe sukcesy notują w walkach o Gorłówkę. Ale o całkowitym okrążeniu mówić jest jeszcze za wcześnie. Za to na strategicznej drodze H21 Ukraińcy ponoszą porażki, dużym zagrożeniem jest kilka rebelianckich zgrupowań. Nie wiadomo też, co szykują separatyści: ewakuację do Rosji czy wielką kontrofensywę?

Radykalna nacjonalistyczna partia Prawy Sektor zagroziła władzom zbrojnym marszem na Kijów, jeśli w ciągu 48 godzin nie zostaną zwolnieni z aresztów jej stronnicy - podała agencja ITAR-TASS, powołując się na oświadczenie na stronie internetowej partii.

Szef państwowej służby podatkowej Ukrainy Anatolij Makarenko poinformował w niedzielę, że część rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną przybyła nad granicę z Ukrainą. MKCK podało, że służby celne porozumiały się ws. szybkiego odprawienia tej grupy samochodów. W niedzielę Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) poinformowała, że jej przedstawiciele zamierzają na początku przyszłego tygodnia skontrolować rosyjskie dostawy.