Ukraina

Ukraina

Obrany kurs na zakończenie wojny zostanie zachowany i nie zmienią tego ataki prorosyjskich bojowników na ukraińskie siły zbrojne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Nad ranem we wtorek prorosyjscy separatyści w Donbasie zaatakowali pozycje ukraińskich żołnierzy.

W sprawie zwrotu Krymu nic nie dadzą negocjacje. Ukraina i społeczność międzynarodowa muszą naciskać na rosyjskie władze - uważa ukraiński reżyser Ołeh Sencow, w ubiegłym roku wypuszczony z rosyjskiego więzienia. Twórca udzielił wywiadu gazecie internetowej "Ukraińska Prawda".

Władimir Putin rozumie, że trzeba zakończyć wojnę w Donbasie - uznał w rozmowie z agencją Interfax prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Nawiązał do rozmowy z rosyjskim przywódcą, która odbyła się w grudniu w Paryżu.

Kreml nie dostrzega, by wizyta Mike'a Pompeo w Mińsku świadczyła o szybkim zbliżeniu między Białorusią i Stanami Zjednoczonymi - oświadczył rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Oprócz Białorusi szef dyplomacji USA odwiedził też Ukrainę, Kazachstan i Uzbekistan. "Pierwsza w tym roku duża podróż zagraniczna Pompeo pokazała decydujący zwrot Waszyngtonu w kierunku najbliższych sojuszników Moskwy" - skomentował to wydarzenie rosyjski "Kommiersant".

146-tysięczny Kercz, na zaanektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie, żyje skandalem z udziałem przewodniczącej rady miejskiej Mai Chużinej. Urzędniczka straciła stanowisko z powodu odwiedzin u weteranów II wojny światowej. Ci, którzy przeżyli 900-dniową blokadę Leningradu, otrzymali od niej prezent: owinięty w folię pieróg.

Na trasie widać błyski, jak z rakiety. Coś takiego powinno tam być? - pytał obsługę kontroli lotu w Teheranie pilot samolotu linii Aseman Airlines w dniu, w którym nad stolicą Iranu zestrzelony został boeing Ukraine International Airlines. W związku z opublikowaniem w ukraińskich mediach tego materiału irańska Organizacja Lotnictwa Cywilnego zapowiedziała, że Teheran nie będzie już dzielił się z Kijowem dowodami ze śledztwa.

Ukraina chce otrzymać czarne skrzynki zestrzelonego pod Teheranem samolotu pasażerskiego bez względu na zaproszenie przez Iran ukraińskich ekspertów do wspólnego odczytania zapisów. - Chcemy wziąć te czarne skrzynki - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski.