Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

"Krym to już Rosja". Separatyści: Ukraińcy to okupanci

Krymscy separatyści przyspieszyli i już nawet nie udają, że czekają na wynik referendum. Po głosowaniu, w którym parlament opowiedział się za przyłączeniem do Rosji, poszły konkrety. Rząd zapowiada nacjonalizację majątku państwa ukraińskiego i wprowadzenie rubla jako waluty. Nazywa ukraińskich żołnierzy okupantami. W tej sytuacji referendum wyznaczone na 16 marca będzie już tylko formalnością.

Kim są przebierańcy w mundurach?

Międzynarodowi obserwatorzy, w tym Polacy, ruszają na Krym, by ustalić czyje to wojsko, które mówi po rosyjsku i jeździ rosyjskimi pancernymi wozami na rosyjskich rejestracjach. Jest łatwe do identyfikacji, ale podobno ma się schować, więc misja może nie być łatwa.

W Doniecku chcieli odbić przywódcę prorosyjskich protestów

W Doniecku grupa ok. 150 osób chciała w czwartek wieczorem odbić z rąk milicji przywódcę miejscowych prorosyjskich demonstrantów Pawła Gubariowa. Przywódca najbardziej nieustępliwego ruchu separatystycznego na wschodniej Ukrainie został wcześniej aresztowany. Wcześniej Brukseli przywódcy Unii Europejskiej postanowili zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej i nowej umowie ws. współpracy.

Uchwała ws. Ukrainy przyjęta przez aklamację

- Ukraina to jedyne miejsce na ziemi, gdzie ludzie oddali swoje życie za ideę integracji europejskiej. Mówię o tym nie tylko ze względu na wielki emocjonalny wymiar tej sprawy. Mówię o tym, byśmy pamiętali cały czas, że dzisiejszy konflikt zbrojny ma w tle ambicje Ukrainy bliskiej współpracy na europejskiej drodze - powiedział premier na środowym, nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu. Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę o solidarności z Ukrainą.

Wysłannik ONZ zastraszany. Wyjeżdża z Krymu

Wysłannik ONZ Robert Serry postanowił zakończyć w środę misję na Krymie i wyjechać, gdy jego samochód został zatrzymany przez uzbrojonych ludzi - poinformował towarzyszący mu dziennikarz TV ITN. Były też pogłoski o porwaniu Serry'ego, ale ONZ im zaprzeczyła.

Podsłuchana rozmowa o snajperach. Rosyjskie media znów manipulują

Szef estońskiej dyplomacji Urmas Paet apeluje do mediów o ostrożność w cytowaniu i komentowaniu jego rozmowy z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton. Telefoniczna rozmowa z 26 lutego została podsłuchana, a potem opublikowana w internecie. Rosyjskie media natychmiast ją nagłośniły, wybijając, że to Paet twierdzi, iż do obu stron strzelali ci sami snajperzy, a mógł za tym stać "ktoś z nowej koalicji". To jawna manipulacja, bo Paet mówił jedynie o plotkach krążących w Kijowie, nie była to jego opinia.

"Rosja pokazała gębę bandziora"

- Ani pan Putin, ani pan Ławrow, ani pan Szojgu nie rozmawiają z nikim w tej chwili na świecie poważnie, mówiąc, że ci Rosjanie na Krymie to nie są Rosjanie - ocenił w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Cimoszewicz. - Im rosną nosy jak u Pinokia - dodał były szef MSZ. Podkreślił również, że parę dni po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Soczi, które miały poprawić wizerunek Rosji, FR pokazała "gębę bandziora, agresora".

Unia Europejska otwiera się na Ukrainę. Obiecuje pomoc i nakłada sankcje

Komisja Europejska zaproponowała w środę pakiet finansowy dla Ukrainy, który może wynosić co najmniej 11 mld euro w najbliższych latach. UE nałożyła sankcje na 18 osób odpowiedzialnych za defraudacje. Nie udało się doprowadzić do spotkania Rosja-Ukraina. W środę wieczorem o zamrożeniu aktywów 18 Ukraińców poinformowała Wielka Brytania.

Szef NATO zapowiada "pełną rewizję stosunków z Rosją". Wspólna misja zawieszona

Ostre słowa sekretarza generalnego NATO na temat Rosji. Anders Fogh Rasmussen ogłosił w środę pełną rewizję współpracy Sojuszu FR na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z wydarzeniami na Ukrainie, zapowiedział też, że zamierza nawiązać bliższą współpracę z Ukrainą - ma spotkać się m.in. z premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Niemcy i Austria nie chcą sankcji przeciwko Rosji

Ministrowie finansów Niemiec i Austrii oświadczyli w środę w Berlinie, że koncentrują się na poszukiwaniu politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie w porozumieniu z Rosją. Nie chcą na razie mówić o sankcjach przeciwko Moskwie. - Nie powinniśmy obecnie stawiać na pierwszym miejscu sankcji, lecz deeskalację (konfliktu) - powiedział austriacki minister finansów Michael Spindelegger.

"Polska odporna na sankcje gazowe Rosji". Ukraina też powina być niezależna

Część zapisów umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE powinna obowiązywać przed jej podpisaniem - podkreślił premier Donald Tusk podczas środowego wystąpienia w Sejmie. Dodał, że potrzebne jest opracowanie planu modernizacji ukraińskiego systemu gazowego. Tusk zaznaczył, że "Polska już dziś nie jest państwem wrażliwym na ewentualne sankcje gazowe ze strony naszego wschodniego sąsiada".