Turcja

Turcja

Szorstka przyjaźń, którą trzymają pieniądze. Erdogan w Chinach

Kwestie współpracy gospodarczej turecko-chińskiej, umacniającej się w ostatnich latach, możliwe kupno chińskich systemów antyrakietowych i sytuacja turkojęzycznej mniejszości ujgurskiej - to możliwe tematy środowej wizyty prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Chinach. Mimo sporu między Ankarą a Pekinem o kwestię ujgurską, wymiana gospodarcza między oboma krajami kwitnie.

Naloty, aresztowania, szykany wobec opozycji. Turecka wojna z Kurdami przybiera na sile

W nocy z wtorku na środę tureckie myśliwcie zbombardowały pozycje sił kurdyjskich (PKK) w północnym Iraku, gdzie Kurdowie walczą z Państwem Islamskim (IS). W ciągu ostatnich paru dni tureckie władze zatrzymały ponadto 1032 osoby w całej Turcji, które są podejrzewane o terroryzm. Wśród nich są członkowie IS, nielegalnych partii lewicowych oraz Partii Pracujących Kurdystanu.

Kurdowie za tureckie bazy? USA: nie dobiliśmy takiego targu

Departament Stanu USA zaprzecza spekulacjom, że między Waszyngtonem a Ankarą istnieje cicha umowa dotycząca obecnych wydarzeń w Turcji. Pojawiły się zarzuty, że Amerykanie dali wolną rękę Turkom w atakowaniu Kurdów w zamian za dostęp do tureckich baz lotniczych, z których można prowadzić ataki na Państwo Islamskie.

Pilna narada NATO. "Sojusznicy są solidarni z Turcją"

NATO udzieliło politycznego poparcia Turcji w walce przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego. - Wszyscy sojusznicy są solidarni z Turcją - powiedział we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej. Turcja nie zwróciła się o dodatkowe wsparcie militarne ze strony NATO. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Masowe zatrzymania w Turcji. Dżihadyści, Kurdowie, lewacy

Ponad 1000 osób zatrzymano w Turcji w ostatnich operacjach przeciwko radykalnym grupom, w tym Państwu Islamskiemu (IS), Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i skrajnie lewicowej organizacji Rewolucyjny Front-Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C) - oświadczyły władze.

Kurdyjska milicja: Turcy ostrzelali nas zamiast terrorystów. Ankara zaprzecza

Bojownicy głównej kurdyjskiej milicji YPG (Ludowe Jednostki Ochrony) poinformowali w poniedziałek, że turecka armia ostrzelała ich pozycje w wiosce na obrzeżach kontrolowanego przez Państwo Islamskie (IS) miasta Dżarabulus w północno-zachodniej Syrii. Szef MSZ Turcji zaprzeczył jednak tym doniesieniom.

Syryjskie grzęzawisko wciąga Turcję. Wojna wszystkich ze wszystkimi

Rozpoczęcie nalotów na cele w Syrii definitywnie wciągnęło Turcję w bagno syryjskiej wojny domowej. W reakcji na ostrzelanie swoich pozycji, Kurdowie ogłosili, że trwający od trzech lat rozejm uznają za niebyły. Jednocześnie turecki rząd zapowiada „oczyszczenie” całych obszarów Syrii z dżihadystów i stworzenie tam stref bezpieczeństwa, do których będą mogli trafiać uchodźcy.

Kolejny turecki nalot na islamistów. Ankara: ataki będą kontynuowane

Lotnictwo tureckie dokonało w piątek wieczorem drugiego ataku na cele Państwa Islamskiego (IS) w Syrii oraz na pozycje rebeliantów kurdyjskich na północy Iraku - poinformowały tureckie media. W liście skierowanym do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Rady Bezpieczeństwa ONZ Turcja wyjaśniła, że rozpoczęła ataki lotnicze na bazy Państwa Islamskiego (IS) w Syrii ponieważ rząd tego kraju "nie jest zdolny, ani nie chce" zwalczać IS.

F-16 zbombardowały cele islamistów. Turcja "zdeterminowana"

Tureckie myśliwce F-16 zbombardowały w piątek rano trzy cele Państwa Islamskiego na północy Syrii - poinformowała kancelaria tureckiego premiera Ahmeta Davutoglu. Jednocześnie całą noc trwały w Stambule rewizje w domniemanych obiektach Państwa Islamskiego oraz Partii Pracujących Kurdystanu, zatrzymano 251 osób.