Talibowie

Talibowie

Żołnierzem sił specjalnych marynarki wojennej USA (Navy SEALs), który zastrzelił Osamę bin Ladena, jest Rob O’Neill. Dotychczas jego tożsamość była utajniona, ale sam postanowił zrezygnować z anonimowości.

Rzecznik afgańskich talibów Zabihuallah Mudżahid nie słynie z miłości do Stanów Zjednoczonych, chętnie korzysta jednak ze zdobyczy amerykańskiej technologii. Aktywnie prowadzi konto na Twitterze, które śledzi niemal 6 tys. użytkowników. To właśnie oni wyłapali, że Mudżahid nie "ćwierka" wcale z Afganistanu, ale z Pakistanu.

Zmienił się szef potężnego pakistańskiego wywiadu wojskowego ISI, który jest uznawany za państwo w państwie działające czasem wbrew oficjalnej lini władz. Nowy szef, gen. Rizwan Akhtar, dał się poznać jako zwolennik zdecydowanego rozprawienia się z talibskimi bojówkami. Dotychczas ISI unikał konfrontacji, wywołując poważny problem w relachach z USA.

Co najmniej pięciu napastników i dwóch afgańskich policjantów zginęło we wtorek w ataku talibów na siedzibę komisji wyborczej w Kabulu - poinformował rzecznik policji. Starcia bojowników z lokalnymi siłami bezpieczeństwa i siłami NATO trwały ponad trzy godziny.

Afgańscy talibowie ostrzegli, że mobilizują wszystkie siły, by zakłócać wybory prezydenckie w Afganistanie zaplanowane na 5 kwietnia. Zagrozili, że celem ataków będą wszystkie osoby pracujące przy organizacji wyborów.

Likwidacja przywódcy pakistańskich talibów Hakimullaha Mehsuda, który zginął w piątek w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na terytorium plemiennym Północnego Waziristanu, nastąpiła w złym momencie - ocenił prezydent Afganistanu Hamid Karzaj.