Szczyt G20 w Hamburgu

Szczyt G20 w Hamburgu

Sąd rejonowy w Hamburgu skazał we wtorek na sześć miesięcy w zawieszeniu Polaka aresztowanego na początku lipca, podczas odbywającego się w tym mieście spotkania na szczycie G20. Sąd uznał 24-latka winnym naruszenia ustawy o broni i materiałach wybuchowych. Kara jest zgodna z wnioskiem prokuratury.

Towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały wypłacić poszkodowanym 12 mln euro za straty powstałe w wyniku ulicznych zamieszek podczas szczytu G20 w Hamburgu - podał we wtorek "Bild" powołując się na Stowarzyszenie Ubezpieczycieli GDV.

Wraz z nadchodzącymi wyborami do Bundestagu, w Niemczech zaostrza się konflikt między obecnymi koalicjantami - SPD i CDU/CSU. Minister Spraw Zagranicznych Sigmar Gabriel zarzucił kanclerz Angeli Merkel i jej partii CDU zakłamanie w dyskusji o odpowiedzialności za zamieszki podczas G20.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że sytuacja wokół powołania wspólnej grupy z USA do spraw cyberbezpieczeństwa nie wpłynie na zaufanie prezydenta Władimira Putina do przywódcy USA Donalda Trumpa. Pieskow zaznaczył ponadto, że "czas pokaże", czy grupa ta powstanie.

W rosyjskich portalach społecznościowych krąży zdjęcie z Władimirem Putinem w roli głównej. Prezydent jest w centrum uwagi, a pochyla się nad nim między innymi Donald Trump. Fotografię rzekomo wykonaną w czasie szczytu G20 udostępnili wielokrotnie zwolennicy polityki Kremla, nie zorientowali się jednak, że do takiej sytuacji w Hamburgu nie doszło.

Zdaniem części francuskich mediów prezydent USA Donald Trump "zdał egzamin” na swoim pierwszym szczycie G20. Jednocześnie w niektórych poniedziałkowych wydaniach gazet wybija się jego samotność w czasie spotkania przywódców w Hamburgu.

W serii tweetów opublikowanych w niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał, że zakończony dzień wcześniej szczyt G20 był dla USA sukcesem. Nawiązując do swego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem dodał, że czas na konstruktywną współpracę z Rosją.

W Hamburgu w nocy z soboty na niedzielę ponownie doszło do interwencji policji przeciwko awanturującym się chuliganom. W dzielnicy Schanzenviertel wznoszone są barykady, doszło też do plądrowania sklepów - podało radio Deutschlandfunk.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w sobotę na konferencji prasowej w Hamburgu, że Rosja nie potrzebuje problemów związanych z ingerowaniem w wybory parlamentarne w Niemczech. Podkreślił, że Moskwa ma dobre relacje z tym krajem.

Ivanka Trump, córka prezydenta USA Donalda Trumpa, zastąpiła go w sobotę przy stole obrad podczas sesji roboczej szczytu G20 w Hamburgu - podała agencja AFP, powołując się na inne delegacje rządowe. W Białym Domu Ivanka ma status doradcy prezydenta.