Syria

Syria

Samolot Airbus A320 ze 172 pasażerami na pokładzie niemalże znalazł się pod ostrzałem armii syryjskiej, gdy ta odpowiadała na atak sił izraelskich - przekazał rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow. Izrael jak dotąd nie skomentował tych doniesień.

17 cywilnych osób zginęło podczas powietrznych nalotów i ataków artylerii syryjskich sił rządowych na północnym zachodzie kraju, głównie w prowincji Idlib. W wyniku ataków wojska reżimu, wspierane przez Rosję, opanowały większość jednego z głównych miast regionu - Sarakib.

W kontrolowanej przez Turcję syryjskiej prowincji Idlib dochodzi w ostatnich tygodniach do zmasowanych ataków dżihadystów na wojska reżimu Baszara el-Asada i rosyjskie oddziały - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Turcja wezwała tymczasem Rosję do wywarcia presji i powstrzymania wojsk Asada przed ofensywą na północy kraju.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że syryjskie siły rządowe w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii muszą wycofać się za linię tureckich posterunków obserwacyjnych do końca lutego. Erdogan ostrzegł także podczas rozmowy telefonicznej prezydenta Rosji Władimira Putina, że w przypadku kolejnego ataku sił jego kraj będzie zmuszony odpowiedzieć.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ponad pół miliona ludzi zostało przesiedlonych w północno-zachodniej Syrii, gdzie wspierane przez Rosję siły prezydenta al-Asada kontynuują ofensywę przeciwko antyrządowym rebeliantom i dżihadystom - podała we wtorek ONZ.

Rządowa armia przejęła władzę nad strategicznie położonym Ma’arrat an-Numan - poinformowały syryjskie media. Drugie pod względem wielkości miasto w prowincji Idlib było w rękach rebeliantów od 2014 roku.

Prezydenci Władimir Putin i Baszar al-Asad spotkali się w stolicy Syrii, Damaszku. Jak podał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, syryjski przywódca "wyraził wdzięczność za pomoc Rosji" w walce z terroryzmem. Wtorkowa wizyta Putina w Syrii była pierwszą od 2017 roku, kiedy to odwiedził rosyjską bazę Hmejmim w prowincji Latakia.

Ankara podejmuje starania zmierzające do powstrzymania napływu w stronę tureckich granic migrantów uciekających z prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - przekazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. - Właśnie teraz od 200 do 250 tysięcy migrantów zmierza ku naszym granicom - powiedział w czwartek.