Syria

Syria

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślna w sprawie Syrii

Na wniosek Rosji Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła rezolucję popierającą rozejm w Syrii wprowadzony w nocy z czwartku na piątek z inicjatywy Turcji i Rosji oraz przewidziane na styczeń negocjacje pokojowe w stolicy Kazachstanu Astanie.

Rozejm wszedł w życie. Dwie godziny wystarczyły

O północy czasu lokalnego w nocy z czwartku na piątek (23 czasu polskiego w czwartek) wszedł w życie rozejm w Syrii między siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada a zbrojną opozycją. Po niecałych dwóch godzinach obserwatorzy poinformowali jednak o nowych starciach armii rządowej z rebeliantami w prowincjach Hama i Idlib.

Moskwa i Ankara ogłaszają: od północy rozejm w całej Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o podpisaniu porozumienia w sprawie rozejmu w całej Syrii między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a oddziałami zbrojnej opozycji. Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zawieszenie broni ma zacząć obowiązywać o północy z czwartku na piątek. Turcja i Rosja będą gwarantami jego przestrzegania - dodał.

Turcja ma pomysł na spokój w Syrii. Kreml nie komentuje

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zostało przygotowane porozumienie dotyczące zawieszenia broni w Syrii. Wcześniej agencja Anatolia informowała, że Turcja i Rosja porozumiały się w tej sprawie. Przedstawiciel Kremla nie chciał jednak skomentować sprawy.

Rosja organizuje rozmowy pokojowe. Syryjska opozycja nic o tym nie wie

Rijad Hidżab, koordynator Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) reprezentującego syryjską opozycję w zawieszonych obecnie rozmowach pokojowych oświadczył w środę, że Komitet nie został zaproszony do nowych negocjacji firmowanych przez Rosję. Biorą w nich udział też Turcja i Iran.

Przejdą odwróconym szlakiem uchodźców. Ruszyli z Berlina

Kilkuset uczestników wyruszyło w poniedziałek ze stolicy Niemiec w marszu pokoju, który zakończyć się ma dopiero na pograniczu turecko-syryjskim. Uczestnicy przejdą odwróconym szlakiem uchodźców m.in. przez Czechy, Austrię, Słowenię. Wśród nich jest wielu Polaków. Po drodze do maszerujących dołączać mają kolejni ochotnicy. W ten sposób uczestnicy akcji chcą zaapelować o zakończenie trwającej od ponad pięciu lat wojny w Syrii.

Dżihadyści oferują za jej głowę milion dolarów. Duńczycy grożą więzieniem

Joanna Palani nie mogła znieść, że jej kurdyjscy pobratymcy są mordowani przez dżihadystów. Rzuciła studia w Danii i wyruszyła walczyć na Bliski Wschód. Stała się tak znana, że dżihadyści oficjalnie zaoferowali za jej głowę milion dolarów. Teraz dla 23-latki większym zagrożeniem jest jednak wymiar sprawiedliwości Danii, który potraktował ją jak wracającego bojownika tzw. Państwa Islamskiego. Trafiła do aresztu i niedługo zacznie się jej proces. Grozi jej kilka lat więzienia.

Rosjanie umacniają się w Syrii. Dodatkowe siły, rozbudowa bazy

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował w piątek przez telefon prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi odbicia Aleppo na północnym zachodzie Syrii z rąk rebeliantów - poinformowały służby prasowe Kremla. Jednocześnie Moskwa poinformowała o nowych porozumieniach zwiększających obecność rosyjski sił zbrojnych w Syrii.

Dziesiątki tysięcy ewakuowanych. Autobusy mają jeździć "dzień i noc"

W ramach ewakuacji z oblężonych wschodnich dzielnic Aleppo wywieziono już około 34 tysięcy ludzi, tak cywili, jaki rebeliantów - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Nadal na wywiezienie ze strefy walk mają czekać "tysiące" ludzi. - Trudno ocenić ile - stwierdził przedstawiciel jednego z rebelianckich ugrupowań.

Śledztwo ws. ataku na konwój zakończone. Winnych nie znaleziono

Komisja śledcza ONZ, której zadaniem było zbadanie okoliczności ataku na konwój z pomocą humanitarną 19 września koło Aleppo zakończyła w środę śledztwo. "Ustalenie, kto ponosi odpowiedzialność za atak, wykracza poza możliwości komisji" – głosi komunikat ONZ.

ONZ chce badać zbrodnie wojenne w Syrii

Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło w środę projekt rezolucji przygotowanej z inicjatywy Księstwa Lichtensteinu, która umożliwia utworzenie grupy roboczej mającej zajmować się "zbieraniem, chronieniem i analizą dowodów" zbrodni wojennych popełnionych w Syrii.