Syria

Syria

Premier Francji Bernard Cazeneuve potępił we wtorek masakry ludności cywilnej popełniane przez syryjskie wojsko w Aleppo z poparciem m.in. Rosji, twierdząc, że siły walczące w imieniu reżimu mogą dopuszczać się zbrodni wojennych lub zbrodni przeciwko ludzkości.

Rosja wymieniła sześciu bojowników tzw. Państwa Islamskiego na ciało poległego w Syrii oficera Aleksandra Prochorenki. Rozmowy na ten temat trwały miesiąc, a pośrednikami w wymianie byli syryjscy Kurdowie - podał portal Gazeta.ru.

- Według doniesień ludzie są zabijani na ulicach, kiedy próbują uciekać. Są zabijani po prostu w swoich domach - powiedział o sytuacji w syryjskim Aleppo Rupert Cloville, rzecznik biura praw człowieka ONZ. Organizacja ma dysponować wiarygodnymi informacjami mówiącymi o masowych mordach w dzielnicach zajętych przez siły rządowe, które właśnie kończą oczyszczać miasto z rebelii. UNICEF alarmuje, że w jednym z atakowanych budynków znajduje się nawet 100 samotnych dzieci.

Dziesiątki tysięcy osób są bezpośrednio zagrożone śmiercią w wyniku trwających walk we wschodnim Aleppo w Syrii - ostrzega Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK). Główny koordynator syryjskiej opozycji Rijad Hidżab oświadczył zaś, że przegrana w walce o miasto Aleppo na północy Syrii nie osłabi determinacji przeciwników prezydenta Baszara el-Asada, którzy chcą odsunąć go od władzy.

Zgodnie z szacunkami UNICEF wojna w Syrii dotknęła ponad 8 mln dzieci. Te, które pozostały w kraju, nie mają szans na edukację i normalne życie. - Dla nich cała ta sytuacja bombardowań, niebezpieczeństw, życia w strachu, w biedzie, w warunkach ekstremalnych powoli staje się sytuacją naturalną - wyjaśnia ks. dr Marcin Dąbrowski z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Pokazują to ich rysunki.

Papież Franciszek napisał list do prezydenta Syrii Baszara el-Asada, w którym "wyraził solidarność z narodem syryjskim" i potępił "wszelkie formy ekstremizmu i terroryzmu"- podała w poniedziałek rządowa agencja Sana z Damaszku. Watykan przekazał z kolei, że papież zaapelował w liście do prezydenta o "zagwarantowanie tego, aby w pełni przestrzegane było międzynarodowe prawo humanitarne dotyczące ochrony cywilów i dostaw pomocy".

Syryjskie siły rządowe kontrolują ponad 95 proc. Aleppo - poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Według syryjskich mediów wojsko opanowało już 98 proc. miasta. Wojskowi twierdzą, że operacja odbijania Aleppo jest w fazie końcowej.

Syryjscy rebelianci w Aleppo otrzymali od USA propozycję opuszczenia miasta wraz z rodzinami i cywilami. Rosjanie mieli zapewnić, że będą mogli bezpiecznie wyjść z miasta - podała agencja Reutera. Informacje w tej sprawie są jednak sprzeczne. Rosja oświadczyła, że nie osiągnęła z USA porozumienia, a rozmowy ws. rozejmu będą kontynuowane.

Dżihadystyczne ugrupowanie, tzw. Państwo Islamskie (IS), ponownie wkroczyło w sobotę do Palmiry w syryjskiej muhafazie (prowincji) Hims. Armii tureckiej udało się natomiast przejąć kontrolę nad miastem Al-Bab w pobliżu Aleppo.

Co czwarte dziecko na świecie żyje w krajach objętych konfliktami zbrojnymi "bez ochrony, bez opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji na jakim takim poziomie i ma problemy z wyżywieniem" - podaje ogłoszony w piątek raport UNICEF.

Co najmniej 50 tys. bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) zginęło w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy dżihadyści stali się celem ataków międzynarodowej koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych - donosi w piątek BBC, powołując się na amerykańskiego wojskowego.