Syria

Syria

W rosyjskich atakach w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii zginęło co najmniej 15 cywilów, w tym dziecko - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Turecka agencja Anadolu relacjonuje, że ofiarami są uchodźcy, którzy schronili się na fermie drobiu. O sytuacji w Idlibie w Moskwie będą rozmawiać w czwartek Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Unia Europejska przekaże 170 milionów euro na pomoc w rozwiązaniu kryzysu humanitarnego, wywołanego walkami w północno-zachodniej Syrii - zapowiedział w środę w Ankarze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Bruksela obawia się powtórki sytuacji z lat 2015-2016, kiedy milion syryjskich uchodźców, uciekających przed wojną domową w swym kraju, pojawiło się w Europie.

Trzyletnia Salwa z Syrii, słynna z nagrania, na którym wraz z tatą bawi się w zgadywankę w trakcie nalotów bombowych w prowincji Idlib, trafiła z rodziną do obozu dla uchodźców w południowej Turcji. - Po raz pierwszy w życiu może śmiać się z normalnych rzeczy - powiedział dziennikarz brytyjskiego "Guardiana", który zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie radosnej trzylatki na rękach ojca.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) zapowiedziała w poniedziałek rozpoczęcie szybkiej interwencji, by pomóc Grecji w radzeniu sobie z dużą liczbą migrantów na jej granicach zewnętrznych. W środę ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych państw UE, którzy spotkają się w związku z zaostrzającym się kryzysem uchodźczym u greckich i bułgarskich granic.

Rosyjscy wojskowi nie mogą gwarantować bezpieczeństwa tureckiego lotnictwa nad Syrią po tym, jak kraj ten zamknął swoją przestrzeń powietrzną - powiedział kontradmirał Oleg Żurawlow, cytowany w poniedziałek przez dziennik "Kommiersant". W czwartek w związku z sytuacją w Syrii do Rosji uda się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan - podała w poniedziałek jego kancelaria.

Tę niebezpieczną sytuację należy deeskalować - powiedział w piątek w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg. Po nadzwyczajnych konsultacjach, przeprowadzonych na wniosek Turcji, Stoltenberg oświadczył, że Sojusz "potępia ciągłe ataki powietrzne ze strony reżimu syryjskiego i wspierającej go Rosji".

Władze tureckiej prowincji Hatay podały, że w wyniku nalotów przeprowadzonych w czwartek przez siły zbrojne Syrii w Idlibie zginęło 33 tureckich żołnierzy. - Nie powinni byli znajdować się na tych pozycjach - ocenił w piątek resort obrony Rosji, który wspiera siły rządowe Baszara al-Asada.