Syria

Syria

Raport z oblężonego miasta. Ostatnie dni wolnego Aleppo w "Superwizjerze"

W ogarniętym wojną Aleppo trudno wieść zwykłe życie, jednak w zrujnowanym mieście, przy huku spadających bomb, mieszkańcy starają się zachowywać pozory normalności. Jedną z takich osób jest Mahmud - młody Syryjczyk, który codziennie w zniszczonej przez pociski dzielnicy Fardos otwiera swoją aptekę. Mimo że nie ma dostępu do podstawowych leków, stara się pomagać jak może - w przerwach pomiędzy eksplozjami zakrapla dzieciom oczy podrażnione chlorem po atakach chemicznych. Jak wygląda codzienność w oblężonym mieście? O czym mogą marzyć tam ludzie tacy jak Mahmud? Wstrząsający zapis ostatnich dni wolnego Aleppo w reportażu Wojtka Szumowskiego już dziś w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

Trwa ewakuacja oblężonych miast. Mają wywieźć 30 tysięcy osób

Rozpoczęła się ewakuacja szyickiej ludności z dwóch miast syryjskich w zamian za opuszczenie dwóch innych miast przez sunnickich rebeliantów i cywilów na mocy umowy między dwiema walczącymi stronami w Syrii - podało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Trump o ataku chemicznym: chciałbym wierzyć, że Rosjanie nie wiedzieli

Wywiad USA przechwycił rozmowy syryjskich wojskowych na temat przygotowań do ataku chemicznego w syryjskiej prowincji Idlib – informuje w czwartek CNN. Amerykańska telewizja powołuje się na wysokich rangą urzędników. W ataku na miasto Chan Szajchun, dokonanym 4 kwietnia, zginęło 86 cywilów, w tym 30 dzieci.

Eksperci zbadają atak chemiczny w Syrii

Zespół ekspertów z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) został wysłany do Turcji, aby przepytać świadków i pobrać próbki w ramach śledztwa dotyczącego ataku chemicznego z 4 kwietnia w Syrii, w którym śmierć poniosło 87 osób.

"Asad kontynuuje rzeź swojego narodu". Apel do Trumpa

Dwóch republikańskich senatorów John McCain i Lindsey Graham w opublikowanym we wtorek oświadczeniu wezwało prezydenta USA Donalda Trumpa do opracowania ogólnej strategii zmierzającej do zniszczenia tak zwanego Państwa Islamskiego i obalenia reżimu Baszara el-Asada w Syrii.

Putin: szykowane są nowe prowokacje z wykorzystaniem substancji chemicznych

Władimir Putin powiedział we wtorek, że Rosja "ma informacje" na temat przygotowywanych "kolejnych prowokacji", w ramach których planowane ma być rozmieszczenie substancji chemicznych i "oskarżenie o to syryjskich władz". W zeszłym tygodniu w ataku chemicznych w Chan Szajchun w syryjskiej prowincji Idlib zginęło niemal sto osób. Zachód oskarża o atak wspierany przez Rosję reżim prezydenta Baszara el-Asada, a USA w reakcji ostrzelały bazę syryjskiego lotnictwa.

Tillerson: panowanie Asada zbliża się do końca, Rosja musi wybrać

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział we wtorek po obradach ministrów spraw zagranicznych krajów G7 we włoskim mieście Lukka, że Rosja musi wybrać, po czyjej stronie chce stać w sprawie konfliktu w Syrii. Zaapelował do Moskwy o sojusz z Waszyngtonem i jego partnerami.

Rosja "mogła z wyprzedzeniem wiedzieć o ataku chemicznym"

USA doszły wstępnie do wniosku, że Rosja wiedziała z wyprzedzeniem o ataku chemicznym sił syryjskich na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib - pisze agencja Associated Press. Oficjalnie nikt takich informacji nie potwierdził. Zginęło tam co najmniej 86 osób.