Syria

Syria

Pałac prezydencki w Damaszku poinformował w środę, że prezydent Syrii Baszar al-Asad zaniemówił na kilka minut z powodu spadku ciśnienia krwi podczas wygłaszania przemówienia w parlamencie. Po chwili dokończył wystąpienie i wrócił do normalnej pracy.

W niedzielę rano rozpoczęły się w Syrii wybory parlamentarne. Rządząca od pół wieku i blisko związana z klanem Asadów partia Baas zazwyczaj z łatwością odnosi w nich zwycięstwo, ponieważ zdecydowana większość jej przeciwników żyje na wygnaniu lub poza obszarami kontrolowanymi przez reżim. W wyborach o mandaty w 250-miejscowym jednoizbowym parlamencie ubiegają się m.in. wpływowi biznesmeni objęci zachodnimi sankcjami.

Transport domów dla Syryjczyków wyruszył z Gdańska w środę rano i w ciągu 5-8 dni dotrze na pogranicze turecko-syryjskie - poinformowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka PCPM Aleksandra Rutkowska zapewniła, że w sytuacji epidemii COVID-19 operacja została przygotowana "odpowiedzialnie". - Nie podejmowalibyśmy żadnych działań, gdyby to komukolwiek zagrażało - podkreśliła.

Mieszkańcy i opozycja twierdzą, że naloty na Idlib, ostatni bastion syryjskich rebeliantów, zostały wstrzymane zgodnie z umową - donosi agencja Reutera. Relacjonuje, że pierwszego dnia po wejściu w życie rosyjsko-tureckiego porozumienia o zawieszeniu broni w Syrii sytuacja jest "spokojna, ale napięta".