Syria

Syria

Dowódca sił USA do walki z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) w Iraku i Syrii generał Stephen Townsend oświadczył we wtorek, że koalicję czekają "długie i wyczerpujące walki" o zdobycie Ar-Rakki, ale atak na "stolicę" dżihadystów będzie "decydującym ciosem dla kalifatu IS".

Co najmniej 12 osób zginęło w atakach Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) na wschodzie Ar-Rakki uważanej za stolicę tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. We wtorek ogłoszono rozpoczęcie bitwy o odbicie tego miasta.

Co najmniej 484 cywilów zginęło od 2014 roku podczas ataków przeprowadzonych w Syrii i Iraku przez koalicję antyislamską, której przewodzą Stany Zjednoczone - podał w piątek Pentagon. Podczas ostatniego miesiąca bilans ofiar wzrósł o 132 osoby.

Ponad 80 dżihadystów zgięło w wyniku ataków przeprowadzonych przez rosyjskie siły zbrojne na konwoje bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego uciekających z ar-Rakki, ich nieformalnej stolicy na północy Syrii - podało w komunikacie ministerstwo obrony Rosji. Resort poinformował, że siły rosyjskie systematycznie bombardują dżihadystów uciekających z Rakki.

Emmanuel Macron dokonuje przeglądu francuskiej polityki wobec konfliktu w Syrii - zauważa agencja Reutera, informując o niezapowiedzianej rozmowie prezydenta z koordynatorem syryjskiej opozycji, byłym premierem Riadem Hidżabem. W komunikacie Pałacu Elizejskiego zawarte są słowa o "osobistym zaangażowaniu" Macrona w syryjski problem.

Rosja z zadowoleniem powita udział Egiptu w rozwiązaniu kwestii stref deeskalacji w Syrii - oznajmił szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow. Zapewnienia ministra padły na wspólnej konferencji prasowej z szefem egipskiego MSZ w Kairze.

Unia Europejska przedłużyła o kolejny rok sankcje wobec władz Syrii, dodając do listy trzech kolejnych ministrów rządu w Damaszku. Restrykcje będą obowiązywać do 1 czerwca 2018 roku.

Trzech wysokich rangą przywódców tak zwanego Państwa Islamskiego zostało w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zabitych w atakach koalicji w Iraku i Syrii - ujawnił Pentagon w opublikowanym w piątek oświadczeniu. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało z kolei o śmierci wielu członków rodzin islamistów w ciągu ostatniej doby.

28 krajów NATO podjęło decyzję o przyłączeniu się Sojuszu do międzynarodowej koalicji przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu - podały źródła dyplomatyczne. Zapadła ona na spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich w kwaterze głównej Sojuszu.

Rebelianci z tak zwanego Państwa Islamskiego zabili blisko 20 osób, w tym dwoje dzieci w wiosce w prowincji Deir al-Zor na wschodzie Syrii. Uprowadzili też bojowników uczestniczących we wspieranej przez USA ofensywie przeciwko dżihadystom - podało Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

Nalot przeprowadzony przez amerykańskie siły powietrzne na szyickie milicje na południu Syrii spowodował śmierć cywilów i jest "nie do przyjęcia" - oświadczył wiceszef rosyjskiej dyplomacji Giennadij Gatiłow. W czwartek przedstawiciel administracji w Waszyngtonie poinformował, że amerykańskie lotnictwo przeprowadziło nalot na milicje wspierane przez syryjski rząd.

Amerykańskie lotnictwo przeprowadziło nalot na milicje wspierane przez syryjski rząd - poinformował w czwartek przedstawiciel amerykańskiej administracji. Nalot stanowił odpowiedź na próbę ich zbliżenia się do bazy Tanf, w której stacjonują amerykańskie siły specjalne.

Podczas ataku, do którego doszło w syryjskiej prowincji Aleppo we wrześniu ubiegłego roku, zastosowano gaz musztardowy - stwierdziła Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w upublicznionym we wtorek raporcie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ.