Syria

Syria

Rosyjska policja wojskowa została rozmieszczona wzdłuż dwóch tzw. stref deeskalacji w Syrii: na południowym zachodzie i w rejonie Damaszku - podała w poniedziałek rosyjska armia. Zadaniem tych sił ma być pilnowanie, czy przestrzegany jest tam obowiązujący rozejm.

Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział, że jego zdaniem przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi żyje. Wcześniej w lipcu niezależne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że ma potwierdzone informacje o jego śmierci.

Syryjska armia oraz radykalna szyicka organizacja Hezbollah rozpoczęły w piątek na syryjsko-libańskim pograniczu ofensywę wymierzoną w dżihadystów. Atak jest prowadzony głównie przeciwko bojownikom ze związanej niegdyś z Al-Kaidą grupy Dżabhat Fatah al-Szam.

Prezydent USA Donald Trump zakończył tajny program Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), który zbroił i szkolił syryjskich rebeliantów walczących z dyktatorskimi rządami Baszara al-Asada - poinformował dziennik "Washington Post". Gazeta powołała się na funkcjonariuszy administracji, którzy pragną pozostać anonimowi.

Syryjska armia, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, odbiła w sobotę z rąk dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego liczne pola naftowe w południowo-zachodniej części prowincji Ar-Rakka, na północy Syrii. Islamiści wycofują się w głąb kraju.

Rosyjski doradca wojskowy zginął w prowincji Hama w wyniku ostrzału moździerzowego syryjskich sił rządowych przez bojowników - poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Resort podał, że doradca zajmował się szkoleniem personelu sił lądowych Syrii.

Specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura powiedział, że uważa za potrzebny udział syryjskich Kurdów w opracowywaniu nowej konstytucji Syrii lub w nowelizacji obecnej ustawy zasadniczej. Słowa te padły we wtorek w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti.

Syryjscy rebelianci poinformowali, że we wtorek zestrzelili samolot syryjskich sił powietrznych w pobliżu regionu objętego częściowym zawieszeniem broni. Doniesienia potwierdziło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- Jest dla nas ważne, by Donald Trump i Władimir Putin mogli odbyć dobrą dyskusję na temat tego, jak widzą przyszłość relacji Rosji i USA – zapowiedział szef dyplomacji USA Rex Tillerson. - Wciąż nie wiemy, jakie są intencje Rosji – zastrzegł.

Podczas gdy media w ostatnich dniach pełne są doniesień o postępach koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) w Syrii i Iraku, w tle rozgrywają się ludzkie dramaty. Takie, jak historia Wafy, której 23-letnia córka uwięziona jest w bastionie dżihadystów. Brakuje jej jedzenia, wody i mleka dla dziecka. Wysyła mieszkającej w Holandii matce rozpaczliwe wiadomości.

Syryjska armia ogłosiła zawieszenie działań zbrojnych na południu kraju, obowiązujące do czwartku - podała w poniedziałek państwowa telewizja. Porozumienie obejmuje prowincję Al-Kunajtira, gdzie w ostatnich dniach syryjskie cele były atakowane przez Izrael.

Jeden po drugim wysyłają w kierunku pozycji dżihadystów w Rakce ważące kilkadziesiąt kilogramów pociski. Amerykańscy marines pokazali wyjątkowej jakości nagranie z ich pozycji na syryjskiej pustyni. Przy pomocy haubic M777 Amerykanie udzielają wsparcia oddziałom szturmującym samozwańczą stolicę tzw. Państwa Islamskiego.

Syryjska zbrojna opozycja potwierdziła swój udział w kolejnej rundzie rozmów na temat uregulowania konfliktu w Syrii. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek i środę w Astanie - poinformował minister spraw zagranicznych Kazachstanu Kairat Abdrachmanow.