Syria

Syria

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o nalocie bombowców strategicznych Tu-22 na pozycje dżihadystów w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur. Celem ataków były magazyny z uzbrojeniem, stanowiska dowodzenia i punkty oporu - przekazano.

Izrael dokonał w środę nalotu na prowincję Hims w Syrii, bombardując zakłady miedziowe w przemysłowym mieście Hisja - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródło syryjskie. Źródło nie podało, czy nalot spowodował ofiary w ludziach.

Rosja zaprosiła 33 organizacje będące stronami konfliktu zbrojnego w Syrii, w tym trzy ugrupowania kurdyjskie, do udziału w Syryjskim Kongresie Dialogu Narodowego, konferencji pokojowej zaplanowanej na 18 listopada w Soczi - podało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie.

- Przed wybuchem wojny biznes kręcił się lepiej. Miałem pracowników, kupców, było stabilnie, mieliśmy prąd i wodę. Teraz nie mamy nic - mówi Mohamad Al Khawatieh. Cukiernik z Aleppo powoli jednak staje na nogi, także dzięki wsparciu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, który zapewnił mu nowy piec, tace, formy i blendery. Marzący o powrocie do normalności mieszkańcy chętnie odwiedzają jego cukiernię. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Wraz z wyzwoleniem z rąk Państwa Islamskiego (IS) Ar-Rakki na północy Syrii tak zwany kalifat coraz bardziej się kurczy, ograniczając się do terenów wzdłuż granicy z Irakiem. Wciąż jednak istnieje groźba zamachów samobójczych i ataków uśpionych komórek tej grupy.

Położona na północy Syrii Ar-Rakka została całkowicie wyzwolona z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nad całym miastem kontrolę sprawują Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).

Jeden z polowych dowódców wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w syryjskiej Rakce powiedział w poniedziałek, że oczekuje się, iż operacja oczyszczania miasta z bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) zakończy się jeszcze tego dnia.

Kilkuset dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) opuściło w nocy z soboty na niedzielę miasto Ar-Rakka w północnej Syrii - poinformowały Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), ogłaszając rozpoczęcie ostatecznej fazy operacji odbicia miasta z rąk terrorystów.

Turecka armia poinformowała w piątek, że dzień wcześniej zaczęła instalować "punkty obserwacyjne" w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Działania te prowadzone są w ramach porozumienia o "strefie deeskalacji", które Ankara zawarła we wrześniu z Iranem i Rosją.