Syria

Syria

Co najmniej 47 cywilów, w tym 10 dzieci, zginęło we wtorek w Syrii w nalotach syryjskich sił rządowych na Wschodnią Gutę - podało po południu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Wschodnia Guta to kontrolowana przez rebeliantów enklawa w pobliżu Damaszku, oblegana przez siły rządowe od 2013 roku.

USA działają w północnej Syrii wbrew interesom Turcji, Iranu i być może Rosji dostarczając wojskowe wsparcie materiałowe na tereny, które kontrolują siły zdominowane przez Kurdów - oświadczył we wtorek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Departament Stanu USA wyraził w poniedziałek wieczorem "głębokie zaniepokojenie" informacjami o serii ataków z użyciem broni chemicznej w Syrii. Zaapelował o wywarcie presji na reżim prezydent kraju Baszara el-Asada "i jego sojuszników" w celu położenia kresu tym atakom.

Atak z użyciem gazu chlorowego przeprowadzono w kontrolowanym przez rebeliantów mieście Sarakib na północnym zachodzie Syrii - poinformowała w niedzielę organizacja pomocowa tak zwanych Białych Hełmów. W ataku obrażenia odniosło dziewięć osób, w tym trzech ratowników.

Pomimo ostrzeżeń Turcji Stany Zjednoczone nie planują wycofania swych wojsk stacjonujących niedaleko miasta Manbidż w północnej Syrii - oświadczył szef Centralnego Dowództwa USA generał Joseph Votel, cytowany przez telewizję CNN.

Kurdowie oświadczyli, że nie wezmą udziału w spotkaniu na temat Syrii, które ma się odbyć 30 stycznia w Soczi. Tłumaczą to "sytuacją w Afrinie", kontrolowanej przez Kurdów enklawie na północnym zachodzie Syrii, gdzie od tygodnia trwa operacja armii tureckiej.

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył, że syryjska armia prawdopodobnie wciąż przeprowadza ataki chemiczne. Dodał przy tym, że odpowiedzialność za takie działanie reżimu Baszara el-Asada ponosi Rosja. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Rabkow stwierdził, że Stany Zjednoczone chcą w ten sposób przedstawić Moskwę w złym świetle i przeszkodzić w zorganizowaniu konferencji w Soczi. Syryjskie władze przekonują natomiast, że twierdzenia o atakach z użyciem broni chemicznej są kłamstwem.