Syria

Syria

Śmigłowiec Ka-52 rosyjskiego wojska rozbił się na wschodzie Syrii. Obaj piloci zginęli. Potwierdziło to rosyjskie ministerstwo obrony, dodając, że według wstępnych ustaleń przyczyną była awaria. "Kommiersant" twierdzi jednak, że maszyna została zestrzelona.

Trzech dżihadystów podejrzanych o sponsorowanie radykalnego islamu zatrzymała w poniedziałek hiszpańska policja na Teneryfie. Lokalny sąd postawił im już zarzuty między innymi finansowania działalności dżihadystycznej i rekrutowania bojowników.

Irański sąd skazał w niedzielę 16 kobiet na kary więzienia za udział w działaniach terrorystycznych tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformowała agencja IRNA, powołując się na prokuratora Teheranu Abbasa Dżafariego Dolatabadiego.

- Aleppo było fajnym, dużym miastem turystycznym - powiedział Robert Maciąg, który kilka lat temu wybrał się drogą rowerową Jedwabnym Szlakiem. - Jak człowiek spacerował po ulicach Aleppo rok przed rozpoczęciem wojny, to nikt w życiu, by się nie domyślił, że tam staną się takie straszne rzeczy - dodał gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS. Jak powiedział, mieszkańcy byli bardzo życzliwi i serdeczni. - Śmialiśmy się, że gdybyśmy w Syrii nie byli bezczelni i odmawiali ludziom serdeczności, drobnej gościnności, to pewnie nigdy byśmy stamtąd nie wyjechali - mówił Robert Maciąg.

Wysłanie wojsk państw arabskich do Syrii jest możliwością, o której rozmawiają przedstawiciele wielu krajów - poinformował w piątek na łamach kairskiej gazety "Al-Ahram" minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Hasan Szukri.

Góra 47 jest jednym z obiektów syryjskiej armii, na które w niedzielę spadły rakiety. Amatorskie nagranie ma przedstawiać eksplozje i pożar w bazie usytuowanej pod miastem Hama. Tego, kto dokonał ataku, wciąż nie wiadomo. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie podało, że w bombardowaniu zginęło 26 osób, w większości Irańczyków. Ci ostatni zaprzeczyli, by ich wojskowi znaleźli się wśród ofiar.

- To obszar najbardziej agresywnej wojny elektronicznej na planecie - mówi o Syrii i okolicach szef amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych, cytowany przez portal Breaking Defense. Generał Raymond Thomas przyznaje, że problemy mają nawet służące do walki elektronicznej maszyny EC-130 Compas Call. Niesprecyzowani przeciwnicy mają je "atakować" i "obezwładniać".

Mimo różnic znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia w sprawie pomocy dla Syrii - oświadczyła w środę szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini podczas drugiego dnia obrad międzynarodowej konferencji poświęconej sytuacji w Syrii i finansowaniu przyszłej odbudowy kraju. Jak dodała, chodzi o trzy kwestie, które mogą stanowić podstawę porozumienia.

Polska zadeklarowała rozdysponowanie około 48 milionów złotych pomocy humanitarnej dla Syryjczyków - oświadczyła w środę w Brukseli Beata Kempa, minister do spraw pomocy humanitarnej. Dodatkowo Polska przeznaczy 12,5 milionów euro na pomoc uchodźcom w Turcji. Kempa reprezentowała Polskę na konferencji w Brukseli dotyczącej sytuacji w Syrii.