Syria

Syria

Doradca Trumpa ostrzega syryjski rząd

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton ostrzegł w sobotę rząd Syrii, by nie traktował wycofania amerykańskich wojsk z tego kraju jako złagodzenia stanowiska Stanów Zjednoczonych w sprawie stosowania broni chemicznej.

Kanadyjski turysta zatrzymany w Syrii. "Żądny przygód"

Rząd Kanady poinformował w sobotę, że pochodzący z tego kraju turysta został zatrzymany w Syrii. Według mediów mężczyzna przebywał w wiosce w pobliżu granicy z Libanem, na terenach kontrolowanych przez siły reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Netanjahu i Putin rozmawiali o Syrii

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent Rosji Władimir Putin porozumieli się w piątek co do dalszego współdziałania w Syrii po tym jak USA postanowiły wycofać swoje wojska z tego kraju.

"Jeżeli chcemy zaczynać wojnę z Unią, sugerowałabym dobrze się do niej przygotować"

Decyzja Trumpa o wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii, wybór następczyni Angeli Merkel, wojna na Ukrainie oraz brexit to najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy na świecie według gości "Babilonu" w TVN24 BiS. Małgorzata Niezabitowska, Grażyna Piotrowska-Oliwa, Eliza Olczyk, Magdalena Chrzczonowicz i Grażyna Staniszewska podsumowały miniony rok w sprawach międzynarodowych.

Rozmowa telefoniczna Merkel i Putina. O Syrii i Ukrainie

Konflikty w Syrii i na wschodzie Ukrainy były głównymi tematami telefonicznej rozmowy, którą w piątek wieczorem przeprowadzili kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin - poinformowała zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer.

Wojska Asada wkroczyły do Manbidżu

Syryjskie siły rządowe weszły w piątek - po raz pierwszy od kilku lat - do kontrolowanego dotychczas przez Kurdów miasta Manbidż. Wcześniej kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) zwróciły się do prezydenta Baszara al-Asada o ochronę miasta przed tureckimi atakami.

Izraelskie pociski nad Syrią? Nocny atak i wzajemne oskarżenia

Syria i Izrael oskarżają się nawzajem o rozpoczęcie działań wojennych. We wtorek syryjska obrona przeciwlotnicza poinformowała, że odpiera izraelski atak powietrzny w pobliżu Damaszku. Izrael w odpowiedzi tłumaczył, że bronił się przed syryjskimi pociskami, wystrzelonymi w kierunku jego terytorium. Według Rosji, izraelski atak stanowił zagrożenie dla ruchu lotniczego.

Media: Turcja przerzuca wojsko pod granicę z Syrią

Turcja wysyła na granicę z Syrią dodatkowe siły - podała w niedzielę turecka prywatna agencja informacyjna DHA. Według niej w rejon ten skierowano około stu pojazdów i uzbrojenie. Zwiększona aktywność militarna nastąpiła dwa dni po ogłoszeniu przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana decyzji o wstrzymaniu ofensywy na Kurdów.

"Trump w jednym tweecie zniszczył politykę USA na Bliskim Wschodzie"

Czołowi amerykańscy ustawodawcy i eksperci od spraw międzynarodowych skrytykowali decyzję prezydenta Donalda Trumpa, który w środę zapowiedział wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii. O "poważnej pomyłce" prezydenta USA mówił jego konkurent do nominacji w wyborach prezydenckich, senator Marc Rubio. "Trump w jednym tweecie zniszczył politykę USA na Bliskim Wschodzie" - dodała w "The Washington Post" ekspertka Victoria Nuland.

USA "zostawiły Izrael na łaskę Rosji i Iranu". Opozycja krytykuje Netanjahu

Będziemy analizować wyjście wojsk USA z Syrii - oświadczył w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wcześniej Biały Dom ogłosił, że rozpoczęto wycofywanie oddziałów z tego ogarniętego wojną kraju, co izraelska opozycja uznała za "porażkę polityczno-obronną" Netanjahu. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła natomiast, że ta decyzja "tworzy perspektywę politycznego uregulowania w Syrii".

Biały Dom: rozpoczęliśmy wycofywanie oddziałów z Syrii

Stany Zjednoczone rozpoczęły wycofywanie swoich oddziałów z Syrii - oświadczyła w środę rzecznika Białego Domu Sarah Sanders. Ogłosiła, że samozwańczy kalifat tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) został pokonany, a walka z nim weszła w nową fazę. Wcześniej prezydent Donald Trump ocenił, że IS zostało pokonane w Syrii. Dodał, że ta organizacja terrorystyczna była "jedynym powodem" obecności wojskowej USA w tym kraju w trakcie jego prezydentury.