Syria

Syria

Minister spraw zagranicznych Bahrajnu powiedział w niedzielę w saudyjskiej telewizji Al-Arabiya, że kraje arabskie powinny współpracować z rządem syryjskim mimo różnic dzielących te kraje. Sunnickie państwa arabskie wspierały dotąd syryjską opozycję.

Syryjska armia przeprowadziła w sobotę silny atak rakietowy na - jak twierdzą sprzyjające władzom w Damaszku media - pozycje dżihadystów w rejonie Dżisr asz-Szugur w muhafazie (prowincji) Idlib. Ostrzał miał miejsce mimo zawartego 17 września porozumienia turecko-rosyjskiego, które miało zapobiec walkom.

Niemożliwe jest kontynuowanie wysiłków na rzecz pokoju w Syrii, dopóki u władzy w tym kraju pozostaje prezydent Baszar Asad - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jak dodał, z nowej strefy zdemilitaryzowanej w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii już zaczęły wycofywać się "radykalne ugrupowania".

- Syria z zadowoleniem przyjęła ogłoszone w poniedziałek w Soczi porozumienie w sprawie utworzenia w syryjskim Idlibie strefy zdemilitaryzowanej - podała we wtorek agencja SANA, powołując się na informację przekazaną przez przedstawicieli syryjskiego rządu. Zadowolenie wyraził też szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Rosyjski samolot wojskowy Ił-20 z 15 żołnierzami na pokładzie został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą - oznajmiło Ministerstwo Obrony Rosji. Minister Siergiej Szojgu w rozmowie telefonicznej ze swym izraelskim odpowiednikiem Awigdorem Liebermanem "całkowitą" winą za zestrzelenie obciążył jednak Izrael.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wykluczył w poniedziałek nową ofensywę zbrojną w kontrolowanym przez rebeliantów syryjskim Idlibie. Wcześniej tego dnia prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, ogłosili utworzenie w tej prowincji strefy zdemilitaryzowanej.