Syria

Syria

ONZ: los ponad 100 tysięcy Syryjczyków nieznany

Chociaż ONZ nie jest w stanie tego zweryfikować, raporty sugerują, że ponad 100 tysięcy osób zaginęło, zostało do tej pory zatrzymanych lub uprowadzonych w dużej mierze, ale nie tylko, przez rząd syryjski - poinformowała zastępczyni sekretarza generalnego ONZ do spraw politycznych i pokoju Rosemary DiCarlo powołując się na niezależną komisję.

Ponad 100 milionów euro pomocy dla syryjskich uchodźców w Turcji

Unia Europejska przeznaczy dodatkowe fundusze na pomoc dla syryjskich uchodźców w Turcji. 127 milionów euro ma pomóc w zintegrowaniu ich z lokalnymi społecznościami. Bruksela podtrzymuje swoje zobowiązania wobec Ankary i najbardziej potrzebujących - zapewnił we wtorek unijny komisarz do spraw pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Pięciolatka próbuje ratować siostrzyczkę. Dramatyczne zdjęcie ze zbombardowanego miasta

Pięciolatka trzyma młodszą siostrę za koszulkę. Niemowlę wisi pięć pięter nad ziemią. Ojciec bezradnie przygląda się tej walce o życie. Chwilę wcześniej w ich dom uderzyła bomba. Historia uwieczniona na zdjęciu, które obiegło świat, to pokłosie krwawej ofensywy wpieranych przez Rosję sił prezydenta Baszara el-Asada przeciwko ostatniemu bastionowi syryjskiej opozycji.

"Iran ma możliwość bombardowania z całą mocą i okrucieństwem terytorium Izraela"

Hassan Nasrallah, lider szyickiej organizacji wojskowej Hezbollah powiedział w piątek w wywiadzie dla kontrolowanej przez tę organizację stacji Al-Manar TV, że siły wojskowe Hezbollahu zaangażowane w Syrii zostały bardzo zredukowane w związku z ustaniem walk. Nasrallah odniósł się także do napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami.

Wysłannik ONZ: blisko porozumienia z Syrią

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen oświadczył w środę, że organizacja jest blisko porozumienia z Syrią w sprawie powołania długo wyczekiwanej komisji konstytucyjnej w tym kraju. Z kolei amerykański magazyn "Foreign Policy" informuje, że Wielka Brytania i Francja zgodziły się wysłać do Syrii dodatkowych żołnierzy. Niewielkie oddziały "prawie na pewno wyśle" też kilka państw bałkańskich i bałtyckich.

Brytyjscy komandosi na pokładzie irańskiego tankowca. Bolton: wspaniała wiadomość

Wspaniała wiadomość - tak doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa John Bolton ocenił czwartkowe zatrzymanie irańskiego tankowca, który miał przewozić ropę do objętej sankcjami Syrii. Zapewnił też, że USA wraz z sojusznikami będzie przeciwdziałać takiemu "nielegalnemu handlowi". Szef dyplomacji Iranu Abbas Musawi stwierdził, że Teheran nie zaakceptuje "nielegalnego zatrzymania" i że może ono spowodować "wzrost napięć w regionie".

"Może spowodować wzrost napięć". Tankowiec zatrzymany koło Gibraltaru

U wybrzeży Gibraltaru zatrzymano w czwartek statek podejrzany o dostarczanie, pomimo unijnych sankcji, ropy naftowej do Syrii - poinformowały władze tego brytyjskiego terytorium zamorskiego. Hiszpański minister spraw zagranicznych Josep Borrell oświadczył, że zażądały tego od Wielkiej Brytanii Stany Zjednoczone. Iran stwierdził w odpowiedzi, że doszło do "nielegalnego zatrzymania" jednostki.

"Ulżyjcie cierpieniom, ratujcie życie, zakończcie walkę"

Horrorem nazwał rozwój wydarzeń w Syrii zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Mark Lowcock. Na wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ mówił o licznych ofiarach i niszczeniu infrastruktury, głównie w nalotach syryjskich sił rządowych.