Syria

Syria

Co najmniej 15 osób zginęło w środę w dwóch starciach w Darze na południowym zachodzie Syrii - podała agencja AFP, powołując się na miejscową opozycję. Miasto jest od kilku dni miejscem bezprecedensowych protestów przeciwko reżimowi Baszara el-Asada.

Liczba osób zabitych przez syryjskie służby bezpieczeństwa w ataku na meczet meczet w Darze na południu Syrii wzrosła do 12. Do szturmu doszło w środę nad ranem. Po południu siły bezpieczeństwa pokazały stosy karabinów, amunicji i dolarów, które miały znaleźć w meczecie. Demonstranci domagają się ustąpienia prezydenta Baszara el-Asada.

Skonfiskowano broń, która znajdowała się na pokładzie irańskiego samolotu lecącego do Syrii - poinformowało tureckie MSZ. Pierwsze doniesienia mówiły też o zatrzymaniu siedmiu członków załogi, ale szef dyplomacji Turcji Ahmet Davutoglu temu zaprzeczył. Maszyna odleciała do Iranu.

W Syrii kolejny dzień trwają protesty przeciw dyktatorowi. Tysiące ludzi skupionych wokół meczetu w mieście Dara zostały otoczone przez siły bezpieczeństwa i ubranych po cywilnemu uzbrojonych ludzi. Pod Damaszkiem aresztowano jednego z czołowych opozycjonistów. Unia Europejska oświadczyła, że potępia brutalne tłumienie protestów.

Od miesiąca atmosfera w kolejnym arabskim kraju gęstnieje. Z coraz większymi problemami boryka się rządzący Syrią od 11 lat Baszar Asad. W ostatnich dniach protesty niezadowolonych z rządów dynastii Asadów przybrały krwawy obrót.

19-letnia syryjska blogerka Tal Al-Malluhi, skazana w poniedziałek na pięć lat więzienia przez sąd w Damaszku, pracowała dla CIA - oznajmiła w czwartek rzeczniczka prasowa syryjskiego MSZ.

Zatrzymana w grudniu syryjska blogerka, 19-letnia Tal al-Mallohi, została oskarżona o szpiegostwo - poinformował przedstawiciel władz Syrii.

Mieszkańcy Damaszku osłupieli na widok dziwnego zajścia w centrum ich miasta. Na chodniku przed barem KFC pojawiły się dwie osoby wyglądające na zachodnich turystów, które przyniosły z sobą mały kurnik. Zanim zdążyli na dobre wyjaśnić o co im chodzi, zaaresztowała ich policja i w ekspresowym tempie deportowała z Syrii.

To nie zamach, ale wybuch opony spowodował eksplozję autobusu irańskich pielgrzymów na przedmieściach Damaszku, przekonuje szef syryjskiego MSW. W wypadku zginęły trzy osoby.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez kolejny raz nie zawiódł oczekiwań swoich słuchaczy. Podczas wizyty w Syrii skrytykował "ludobójczy rząd Izraela" i pochwalił Iran, najbliższego sojusznika Damaszku, za "wykorzenienie imperializmu".

Po czteroletniej przerwie do Damaszku powróci ambasador amerykański - podało CNN. To część nowej polityki administracji Baracka Obamy na Bliskim Wschodzie.

Osiem myśliwców MiG-31, które Rosja zgodziła się sprzedać dwa lata temu Syryjczykom, nie wylądują w Damaszku, napisał dziennik "Kommiersant".

Stany Zjednoczone wyślą dwóch emisariuszy do Syrii w celu przeprowadzenia "wstępnych rozmów" na temat poprawy stosunków dwustronnych - oświadczyła w Jerozolimie sekretarz stanu USA. W środę Hillary Clinton spotka się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej.

"Znaczące ślady uranu" znaleźli inspektorzy Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej w miejscu, w którym jeszcze we wrześniu 2007 r. stał tajemnicza konstrukcja, w której mógł kryć się, jak podejrzewał Izrael, podziemny reaktor jądrowy. 6 września ubiegłego roku izraelskie lotnictwo zmiotło budynek z powierzchni ziemi.

Najpierw Damaszek zapowiedział zamknięcie amerykańskiej szkoły i ośrodka kultury. Teraz Amerykanie obawiają się, że los placówek podzieli ich ambasada w Syrii, która może zostać bezterminowo zamknięta.

Syryjscy policjanci zostali rozstawieni w okolicach amerykańskiej szkoły w Damaszku. Ma ona zostać zamknięta, podobnie jak ośrodek kulturalny USA. To odpowiedź na niedzielny atak sił USA na syryjską wioskę przy granicy z Irakiem.

"Terrorystyczną agresją" i "polityką kowbojską" nazwał syryjski MSZ amerykański nalot na syryjską wioskę przy granicy z Irakiem. Waszyngton potwierdził, że dokonał ataku, ale, jak twierdzi, jego celem byli terroryści.

Osiem osób, w tym czwórka dzieci, zginęła podczas nalotu amerykańskich śmigłowców na syryjską wioskę - donoszą syryjskie źródła. Syria oficjalnie potępiła ten "akt agresji", a Pentagon na razie odpowiada, że nie ma informacji na ten temat.