Syria

Syria

Patrioty będą bronić Turcji od końca stycznia

Systemy obrony rakietowej Patriot, które NATO ma rozmieścić w Turcji, będą gotowe do działania pod koniec stycznia - poinformował premier Holandii Mark Rutte. Baterie przeciwlotnicze Sojuszu mają wspomóc obronę przed ewentualnymi atakami ze strony Syrii i przelewaniem się tamtejszej wojny domowej przez granicę.

Rosja: Asad traci kontrolę nad Syrią

Reżim w Damaszku traci w coraz większym stopniu kontrolę nad krajem - przyznał w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow dodając, że "niestety" wkrótce może się okazać, że opozycja przejmie władzę w Syrii. To pierwsze tak jasne stwierdzenie Rosji w tej kwestii - podaje Reuters.

NATO będzie bronić Turcji. Jest zgoda na obronę przeciwrakietową

Ministrowie spraw zagranicznych NATO zgodzili się na wysłanie baterii przeciwrakietowych Patrior w Turcji, by chronić ją przed atakiem powietrznym z Syrii. Decyzji tej sprzeciwiała się Rosja, która twierdzi, że spowoduje to eskalację krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii.

Prezydent Syrii: nie jesteśmy winni masakry

Prezydent Syrii Baszar el-Asad oświadczył w niedzielę, że jego rząd nie ma nic wspólnego z masakrą ponad setki cywilów w mieście Hula. Ocenił, że Syrii grozi "prawdziwa wojna" i zapowiedział dalszą walką z "terrorystami" zagrażającymi bezpieczeństwu kraju.

ONZ chce śledztwa w sprawie masakry dzieci

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła ogromną większością głosów uchwałę zalecającą "przeprowadzenie bez ograniczeń całościowego i niezależnego śledztwa" w sprawie masakry w syryjskim mieście Hula.

Świat oburzony sytuacją w Syrii

Kolejne państwa wydalają syryjskich ambasadorów ze swoich krajów. W ciągu kilku godzin taką decyzję podjęły Niemcy, Francja, Włochy oraz USA.

Dzieci i kobiety w Huli zginęły w masowych egzekucjach

Przynajmniej 89 ze 108 potwierdzonych ofiar zeszłotygodniowej masakry w syryjskiej Huli zginęło w masowych egzekucjach. Dotyczy to też większości z 49 dzieci, ofiar wojsk prezydenta Baszara al-Asada - poinformował we wtorek przedstawiciel ONZ ds. praw człowieka.

Za masakrę w Huli ONZ potępia reżim Asada

Rada Bezpieczeństwa ONZ w ostrych słowach potępiła masakrę ponad 100 cywilów w syryjskim mieście Hula i wskazała, że odpowiedzialność za nią ponoszą władze w Damaszku. Oświadczenie zostało przyjęte jednogłośnie.

Zabici "z bliska". ONZ otwiera oczy na Syrię

Co najmniej 116 zabitych i 300 rannych - to najnowszy bilans masakry w syryjskim mieście Hula, na zachodzie kraju. Dane te przedstawił szef misji obserwacyjnej ONZ w Syrii podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Do spotkania ma dojść jeszcze w niedzielę, o 20:30 czasu polskiego. W wyniku ostrzału artyleryjskiego w Huli zginęło ponad 100 osób, w tym wiele dzieci. Według najnowszych danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka najnowszy bilans powstania w Syrii to około 13 tysięcy zabitych, z czego 10 tysięcy to cywile.

"25 zabitych dzieci". Reżim Asada atakuje w Huli

Ponad 90 cywilów, w tym 25 dzieci, zginęło od piątku wskutek ostrzału przez syryjską armię miasta Hula w prowincji Hims na zachodzie Syrii - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Atak na Suran. Wśród zabitych troje dzieci

W ostrzelanym przez syryjskie wojsko mieście Suran w prowincji Hama zginęło w niedzielę 16 osób, w tym troje dzieci - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Łącznie w niedzielę w Syrii zabitych zostało 21 osób.

9 zabitych, około 100 rannych

Dziewięć osób zginęło, a około 100 zostało rannych w wyniku krwawego zamachu, do którego doszło w mieście Dajr az-Zaur, na wschodzie Syrii - informuje państwowa agencja SANA. Media twierdzą, doszło do eksplozji samochodu i że atak przeprowadził zamachowiec samobójca.

Broń płynie do powstańców w Syrii

Powstańcy w Syrii zaczęli otrzymywać więcej broni, w tym przeciwczołgowej, dzięki dostawom finansowanym przez arabskie kraje rejonu Zatoki Perskiej w porozumieniu i koordynacji z USA - podał w środę "Washington Post". Przed ewentualną pomocą dla opozycjonistów przestrzega sam prezydent Syrii, Baszar al-Assad, który zapowiada, że "państwa, które "sieją chaos" w jego kraju, mogą same od tego ucierpieć".

"Poszliśmy się rozejrzeć". Pojazd ONZ wyleciał w powietrze

Samochód obserwatorów ONZ został we wtorek wysadzony w powietrze w północno-zachodniej Syrii. Obserwatorom nic się nie stało - poinformował jeden z nich. Jak podali syryjscy obrońcy praw człowieka, podczas wizyty międzynarodowych obserwatorów siły rządowe zabiły ponad 20 osób.

"Przemoc wciąż się utrzymuje, krew wciąż się leje"

Plan pokojowy Kofiego Annana w ogniu krytyki. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej księcia Sauda al-Fajsala staje się on coraz bardziej iluzoryczny z powodu utrzymujących się w Syrii aktów przemocy, a wiara w jego realizację maleje.

Po dwóch miesiącach dziennikarze na wolności

Tureccy dziennikarze porwani jako zakładnicy na początku marca w Syrii są w drodze do swoich domów. W niewoli spędzili dwa miesiące. W uwolnieniu mężczyzn pomogły przeprowadzone irańskie mediacje.

Front Zwycięstwa przyznał się do zamachu w stolicy

Front Zwycięstwa (Jabhat al-Nusra) - mało znane zbrojne ugrupowanie w Syrii - przyznało się w nagraniu wideo do dokonania czwartkowego podwójnego zamachu w Damaszku. Miejscem dwóch eksplozji, które nastąpiły w krótkim odstępie czasu w trakcie porannego szczytu komunikacyjnego, była dzielnica Kazaa, gdzie mieści się siedziba wywiadu wojskowego.