Syria

Syria

Cameron ostrzejszy niż Obama. "Coraz liczniejsze" dowody na atak chemiczny

Brytyjski premier stwierdził, że domniemane użycie broni chemicznej przez wojsko syryjskiego reżimu, jest sprawą "wyjątkowo poważną, którą należy traktować jako zbrodnię wojenną". Dowody przemawiające za tym, że do ataków gazowych faktycznie doszło, są zdaniem Davida Camerona "ograniczone, ale coraz liczniejsze".

Syryjski reżim użył sarinu? "ONZ musi to zbadać"

USA i społeczność międzynarodowa muszą zapobiec użyciu broni chemicznej w Syrii na wielką skalę - alarmuje ekspertka ds. broni chemicznej Amy Smithson. - Śledczy ONZ muszą udać się do Syrii, aby ustalić czy użyto sarinu - dodaje. Według wywiadu USA, reżim Assada użył trującego gazu na niewielką skalę.

Delikatna "czerwona linia". Obama nie chce popełnić błędu Busha

Stany Zjednoczone od początku rebelii w Syrii zachowują bardzo wycofaną postawę, pozostawiając wspieranie opozycji państwom arabskim. Pretekstem do ewentualnej radykalnej zmiany podejścia Waszyngtonu ma być wykorzystanie w walkach broni chemicznej, co jak zapowiedział Barack Obama, jest "czerwoną linią". Prezydent jest jednak bardzo zachowawczy i nie chce popełnić błędu swojego poprzednika.

Syria przekroczyła "czerwoną linię"? USA mają informacje o atakach chemicznych

- Służby wywiadowcze USA są częściowo przekonane, że syryjski reżim Baszara Asada wykorzystał do walki z rebelią broń gazową - powiedział szef Pentagonu, Chuck Hagel. Szef dyplomacji John Kerry stwierdził wprost, że przeprowadzono "dwa ataki". Barack Obama zapowiadał, że użycie broni masowego rażenia jest "czerwoną linią" dla amerykańskiego zaangażowania w Syrii.

Syria: Kolejny sukces armii Asada

Syryjskie siły rządowe zdobyły miejscowość o strategicznym znaczeniu w pobliżu Damaszku po pięciotygodniowych walkach z powstańcami - podali w czwartek syryjscy działacze i media państwowe.

Broń chemiczna użyta w Syrii? NATO "musi być czujne"

NATO jest poważnie zaniepokojone, że w ogarniętej wojną Syrii może zostać użyta broń chemiczna - oznajmił sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Potwierdzenia, że takiej broni faktycznie użyto jednak nie ma. Zdaniem sekretarza USA Johna Kerry'ego, NATO powinno być przygotowane na taka ewentualność.

Izrael: reżim Asada użył broni chemicznej. Rebelianci walczą z Hezbollahem

- Zgodnie z naszym rozumieniem, reżim (prezydenta Baszara el-Asada) użył śmiercionośnej broni chemicznej w kilku przypadkach - oznajmił szef wydziału badań i analiz izraelskiego wywiadu wojskowego, generał brygady Itai Brun. Telewizja Al-Arabija informuje zaś o śmierci w walkach z rebeliantami z Wolnej Armii Syryjskiej w mieście Kusair na zachodzie kraju 18 bojowników Hezbollahu.

UE łagodzi sankcje wobec Syrii. Chce wesprzeć opozycję

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE złagodzili embargo na import ropy z Syrii, by umożliwić jej zakup od opozycji. Kraje unijne po konsultacji z opozycją będą też mogły sprzedawać sprzęt i technologie dla sektora paliwowego w Syrii.

Syryjska opozycja dystansuje się od ekstremistów

Umiarkowana syryjska opozycja dystansuje się od ekstremistów, walczących tak jak ona z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Podczas spotkania Przyjaciół Syrii w Stambule, Syryjska Koalicja Narodowa zobowiązała się do budowy "demokratycznego i pluralistycznego państwa".

Cztery dni, 70 ofiar bombardowań i egzekucji

Ok. 70 osób, w tym wielu rebeliantów walczących z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, zginęło w walkach trwających od czterech dni między rebeliantami a armią na przedmieściach Damaszku - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Asad: Zachód wspiera terrorystów z Al-Kaidy

Prezydent Syrii Baszar el-Asad oskarżył Zachód o wspieranie walczących w Syrii dżihadystów powiązanych z Al-Kaidą. Zagroził, że karą za to będą ataki na cele w sercu Europy i USA.

Sukces wojsk Asada. Przełamały blokadę dwóch baz

Syryjskie siły rządowe przełamały trwającą od sześciu miesięcy rebeliancką blokadę dwóch baz wojskowych na północnym zachodzie Syrii - poinformowały w poniedziałek państwowe media i źródła opozycyjne.

Rosja wysyła do Syrii kolejny okręt wojenny

Rosyjski okręt desantowy Aleksandr Szabalin opuścił w piątek port w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym i płynie w kierunku Syrii - poinformowała agencja Interfax, powołując się na władze wojskowe.

W Syrii zginęło ponad 10 tys. dzieci

Od 10 tys. do 15 tys. dzieci zginęło w Syrii od wybuchu w marcu 2011 roku konfliktu między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a rebeliantami - poinformowała francuska organizacja pozarządowa Chaine de l'espoir (Łańcuch nadziei).

Młodzi Belgowie wspierają syryjską rebelię

Młodzi Belgowie pochodzenia arabskiego wyjeżdżają do Syrii, by walczyć z reżimem prezydenta Baszara el-Asada i kilkunastu z nich miało zginąć. Władze belgijskich miast zastanawiają się, jak ich przed tym powstrzymać.

"Celem ataków lotniczych jest terroryzowanie cywilów"

W nalotach syryjskiego lotnictwa reżimowego na obiekty cywilne zginęło od lata ubiegłego roku co najmniej 4,3 tys. cywilów - poinformowała w czwartek międzynarodowa organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

Walczą z Asadem, przyrzekli wierność Al-Kaidzie

Walczące w Syrii ugrupowanie dżihadystyczne o nazwie Front al-Nusra przyrzekło lojalność głównemu szefowi Al-Kaidy Ajmanowi al-Zawahiriemu - wynika z nagrania audio, umieszczonego w środę na powiązanych z islamistami stronach internetowych.