Syryjski rząd używa najprawdopodobniej lokalnych milicji, znanych jako Komitety Ludowe, do popełniania masowych mordów na tle wyznaniowym - poinformowała w raporcie komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii.
Państwo Islamskie w Iraku, organizacja będąca ramieniem Al-Kaidy w tym kraju, przyznała się w poniedziałek do przeprowadzenia w zeszłym tygodniu w prowincji Anbar zasadzki, w której zginęło 48 syryjskich żołnierzy i dziewięciu eskortujących ich Irakijczyków.
Duńska telewizja TV2 przyznała, że w jej materiale o Syrii wykorzystano obrazek z gry. Na kadrze znalazł się XII-wieczny Damaszek z gry "Assassin's Creed". Błąd wykryto m.in. dzięki komentarzom internautów w serwisach społecznościowych.
Już ponad 500 tys. dzieci jest wśród uchodźców, którzy zbiegli z Syrii na skutek blisko dwuletniego konfliktu - alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). W najbliższych miesiącach liczba ta może jeszcze wzrosnąć.
Z powodu trwających w Syrii walk między siłami rządowymi a rebeliantami ośmiu żołnierzy misji obserwacyjnej ONZ na Wzgórzach Golan schroniło się na terytorium Izraela - poinformował izraelski dziennik "Haarec".
Rosja "absolutnie nie" zwróci się do prezydenta Syrii Baszara el-Asada, by ustąpił ze stanowiska i otworzył w ten sposób drogę do zakończenia krwawej wojny domowej.
Wewnątrz rosyjska wojna państwa Putina z islamskimi rebeliantami przeniosła się do Syrii. W szeregach powstańców walczących ze wspieranym przez Moskwę reżimem Asada ma być nawet 200 bojowników z Rosji - twierdzi szef think-tanku specjalizującego się w zagadnieniach rosyjskiego islamu.
Syryjskie lotnictwo reżimowe bombardowało w środę, drugiego dnia z rzędu, miasto Ar-Rakka w północnej Syrii. Zginęło co najmniej 39 osób - poinformowały źródła opozycyjne.
ONZ poinformował, że około 20 żołnierzy jego sił pokojowych zostało zatrzymanych przez grupę 30 uzbrojonych bojowników w Syrii, na Wzgórzach Golan. Grupa powiązana z opozycją oskarżyła żołnierzy sił międzynarodowych o bycie "agentami Izraela" i wspieranie syryjskiego reżimu.
Liga Arabska daje wolną rękę swoim krajom członkowskim co do wojny w Syrii. Mogą wspierać militarnie rebeliantów. Przedstawiciel rebelii ma też zająć fotel Syrii na obradach Ligi.
Armia syryjska ogłosiła, że po ciężkich walkach zakończyła pomyślnie "specjalną operację" zmierzającą do odzyskania kontroli nad strategiczną drogą w prowincji Hama łączącą lotnisko międzynarodowe w Aleppo na północy Syrii z resztą kraju.
Syryjski minister spraw zagranicznych złożył ofertę rozpoczęcia rozmów z zbrojną opozycją. Jak zaznacza agencja Reutera, była to najbardziej bezpośrednia propozycja od początku wojny domowej. Opozycja szybko odrzuciła ofertę. Rebelianci chcą rozmawiać dopiero wtedy, gdy dyktator Baszar al-Asad ustąpi ze stanowiska.
System obronny złożony z sześciu baterii rakiet Patriot zainstalowany w Turcji osiągnął w piątek pełną gotowość operacyjną - podał w sobotę na swej stronie internetowej Sojusz Północnoatlantycki. Patrioty zostały dostarczone do Turcji w związku z zagrożeniem atakami ze strony Syrii.
Szef państwowej firmy Rosoboroneksport Anatolij Isajkin stwierdził, że Moskwa kontynuuje dostawy swojej broni do Syrii. Zaznaczył, że ONZ formalnie nie zabroniło sprzedawania uzbrojenia do tego kraju ogarniętego krwawą wojną domową.
USA nałożyły w poniedziałek sankcje na kilka zagranicznych firm, w tym dwie białoruskie, które handlowały z Iranem, Syrią i Koreą Północną bronią, technologią lub komponentami mającym zastosowanie w broni masowego rażenia.
W wybuchu samochodu pułapki na granicy Turcji i Syrii zginęło co najmniej siedem osób, a 30 zostało rannych - poinformowały w poniedziałek władze tureckie.
Izrael kosztem 70 milionów dolarów zbuduje na okupowanych syryjskich Wzgórzach Golan "najnowocześniejszą na świecie barierę bezpieczeństwa", aby odgrodzić się od "niepewnego" terytorium Syrii - podał w niedzielę izraelski dziennik "Maariw".