Syria

Syria

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, rozpoczynając rozmowy z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, że oba kraje aktywnie współpracują w kwestii Syrii. Rozmowy liderów trwające w Moskwie mają dotyczyć sytuacji w tym kraju po wycofaniu się z niego sił USA.

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o sytuacji w Syrii. Trump podkreślił, jak ważne jest pokonanie pozostałych w Syrii "terrorystycznych elementów" - poinformował Biały Dom.

Izraelska armia ogłosiła w nocy z niedzieli na poniedziałek, że prowadzi ataki na irańskie cele w Syrii. Ostrzegła jednocześnie władze w Damaszku przed "wszelkimi próbami uderzenia na terytorium lub siły zbrojne Izraela". Rosjanie wspierający reżim Baszara al-Asada twierdzą, że syryjska obrona przeciwlotnicza przechwyciła ponad 30 pocisków kierowanych i bomb.

Amerykańscy żołnierze zginęli w wyniku eksplozji podczas rutynowego patrolu w syryjskim Manbidżu - podało dowództwo koalicji dowodzonej przez Stany Zjednoczone przeciw tak zwanemu Państwu Islamskiemu. Do ataku doszło niespełna tydzień po rozpoczęciu wycofywania wojsk amerykańskich z Syrii.

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan omawiali współpracę w Syrii w związku z rozpoczęciem przez siły amerykańskie wycofywania się z tego konfliktu - poinformował w poniedziałek Biały Dom. Do rozmowy telefonicznej doszło po tym, jak Trump zagroził Turcji "katastrofą gospodarczą", jeżeli uderzy na wspierane przez Waszyngton siły kurdyjskie.

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja przeciw tak zwanemu Państwu Islamskiemu (IS) rozpoczęła proces wycofywania oddziałów z Syrii - poinformował w piątek jej rzecznik Sean Ryan. Potwierdził tym samym początek wycofywania sił USA z tego kraju.