Syria

Syria

ONZ: W Syrii użyto broni chemicznej

Istnieją "uzasadnione podstawy" by twierdzić, że w Syrii użyto broni chemicznej - ogłosiła komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii. Według zeznań świadków, które zebrała komisja, broni chemicznej użyły obie strony konfliktu, choć większość relacji wskazuje na siły rządowe.

S-300 w Syrii "nie przed 2014 rokiem"

Izraelski minister obrony Mosze Jaalon oznajmił, że dostawy rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-300 do Syrii nie nastąpią przed rokiem 2014. Wypowiedź ministra cytuje izraelskie radio wojskowe.

Pierwsza bitwa syryjskiej wojny na libańskiej ziemi

Syryjska wojna domowa coraz silniej przelewa się przez granicę z Libanem. Na terytorium tego drugiego państwa doszło do intensywnej bitwy pomiędzy syryjskimi rebeliantami a bojówkarzami libańskiego Hezbollahu, który wspiera syryjską dyktaturę.

Ashton wstrząśnięta rozlewem krwi w Syrii. Apeluje o ewakuację cywilów

Szefowa europejskiej dyplomacji Catherina Ashton jest wstrząśnięta skalą przemocy w syryjskim Al-Kusajr, gdzie toczą się zacięte walki między siłami rządowymi a rebeliantami. W opublikowanym w sobotę wieczorem w Brukseli oświadczeniu, Ashton zaapelowała do obu stron o umożliwienie ewakuacji z oblężonego miasta wszystkich rannych i cywilów.

Rosjanie dadzą Syryjczykom perełkę. S-300 to świetny prezent dla Asada

Pozornie system przeciwlotniczy S-300 to już niemal zabytek. Zaprojektowano go w ZSRR w latach 60-tych. Dlaczego więc Izrael i Zachód tak nerwowo reagują na zapowiedź jego dostaw dla Syrii? Otóż "diabeł tkwi w szczegółach". Rosjanie planują wysłać dyktatorowi Baszarowi Asadowi gruntownie zmodernizowaną wersję S-300 PMU-2, która należy do najgroźniejszych broni przeciwlotniczych na świecie.