Syria

Syria

Ahmad Dżarba, pochodzący z prowincji Hasaka we wschodniej Syrii, został wybrany na przewodniczącego głównej siły opozycyjnej - Syryjskiej Koalicji Narodowej - poinformowali członkowie Koalicji.

Kapitan jordańskich sił powietrznych, Ahmad Atallah Madżali, zdezerterował i przyłączył się do syryjskich rebeliantów walczących od ponad dwóch lat z siłami reżimowymi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. 29-latek przystał do powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra.

Sąsiedzi Syrii zamknęli część przejść granicznych, bądź zaostrzyli restrykcje, pozostawiając własnemu losowi dziesiątki tysięcy ludzi w niebezpiecznych frontowych rejonach - ostrzega Human Rights Watch. Arabia Saudyjska tymczasem zaapelowała do UE, by - idąc w ślady USA - niezwłocznie przystąpiła do uzbrajania rebeliantów syryjskich.

Według kontrolowanej przez Partię Komunistyczną Chin gazety "Global Times", niedawne akty przemocy w prowincji Xinjiang to w znacznej mierze dzieło syryjskiej opozycji. Rebelianci walczący z reżimem Baszara Asada mają szkolić ekstremistów ujgurskich - twierdzi Pekin.

W związku z syryjskim konfliktem Rosja cały swój personel wojskowy z Syrii, który pracował aż do chwili obecnej w bazie rosyjskiej marynarki w porcie Tartus - podał dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło w ministerstwie obrony.

Ponad 100 tysięcy osób zginęło w Syrii od wybuchu w marcu 2011 roku powstania w tym kraju przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które ma swą siedzibę w Londynie. Bilans ten uwzględnia ofiary do 24 czerwca.

Podczas niedawnego spotkania w Białym Domu na ostrzu noża stanęła kwestia natychmiastowych nalotów na Syrię - twierdzi dziennikarz Bloomberga. Szef dyplomacji USA miał domagać się od wojska ataku, ale Szef Połączonych Sztabów gen. Martin Dempsey miał mu zdecydowanie odmówić.

Przywódcy państw podczas szczytu G8 nie zdołali uzgodnić wyrazistego oświadczenia w sprawie Syrii. Nie pozwolił na to między innymi opór Rosji. W zamian wezwano zarówno władze jak i opozycję do "zniszczenia obecnych w Syrii elementów Al-Kaidy", oraz zadeklarowano konieczność jak najszybszego przeprowadzenia rozmów pokojowych w Genewie.

Arabia Saudyjska rozpoczęła dostawy rakiet przeciwlotniczych syryjskiej opozycji "na małą skalę" już około dwóch miesięcy temu - dowiedziała się agencja Reutera od anonimowego źródła w jednym z państw Zatoki Perskiej. W ostatnich tygodniach ta pomoc rośnie, a współuczestniczą w niej kraje zachodnioeuropejskie.