Syria

Syria

Rosyjski krążownik i dwa niszczyciele ruszają w stronę Syrii

Krążownik rosyjskiej floty wojennej Moskwa obrał kurs na Morze Śródziemne - podaje agencja Interfax powołując się na źródło w sztabie. W najbliższych dniach skład eskadry śródziemnomorskiej floty Rosji uzupełnią dodatkowo niszczyciele Smietliwyj i Nastojczliwyj.

Syria ostrzega. "Armia i Hezbollah uderzą w okręty USA"

Syryjska armia i libański Hezbollah uderzą w amerykańskie okręty na Morzu Śródziemnym w razie rozpoczęcia przez USA akcji militarnej przeciwko reżimowi Asada - powiedział w wywiadzie dla "The Wall Street Journal" członek syryjskiego parlamentu Khaled Abboud.

Skąd w Syrii broń chemiczna? Sikorski odsyła Rosjan do raportu CIA

Radosław Sikorski broni swoich słów dla "Le Monde", że to Rosja powinna czuć się współodpowiedzialna za powstanie syryjskiego arsenału chemicznego. Na zarzuty rosyjskiego MSZ, że to stwierdzenie "dalekie od rzeczywistości", szef polskiej dyplomacji przytacza odtajniony raport CIA z 1983 r.

Ani słowa o wojnie. Na profilu Asada Syria to kraj mlekiem i miodem płynący

"Syria, która nie istnieje" - tak o profilu Baszara el-Asada w serwisie Instagram pisze izraelski dziennik "Haaretz". Mimo że prowadzona przez prezydenta Syrii wojna pochłonęła życie już ponad 100 tysięcy osób, na oficjalnym koncie syryjskiego prezydenta nie ma o niej słowa. Na zdjęciach, które śledzi ponad 35 tysięcy osób, Syria to zwyczajny, a nawet szczęśliwy kraj. Nie wszyscy internauci ten obraz kupują. "Jesteś chorym człowiekiem" i "Zdychaj w piekle" - piszą w komentarzach.

Będzie kolejny atak chemiczny? Opozycja: widzieliśmy konwoje

Syryjska opozycja poinformowała we wtorek, że obawia się ze strony sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada nowego ataku z użyciem toksycznego gazu. Opozycja twierdzi, że w ciągu ostatnich 48 godzin zarejestrowano ruch trzech konwojów z bronią chemiczną.

Liderzy Kongresu poparli Obamę. Głosowanie ws. ataku na Syrię formalnością?

Liderzy obu partii w Kongresie zapewniają, że są za przyjęciem wniosku prezydenta ws. uderzenia w reżim Asada. Barack Obama powtórzył, że zakłada on ograniczony atak mający na celu "zmniejszenie zdolność armii Asada" do ponownego użycia broni chemicznej. - Posiadamy także szerszą strategię pomocy syryjskiej opozycji - dodał prezydent USA. - Powinniśmy wysłać rebeliantom broń przeciwpancerną - mówił po spotkaniu przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych, demokrata Carl Levin.

Merkel nie wierzy w rezolucję ONZ, mimo to chce próbować

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła w Bundestagu, że zgodna reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ na użycie gazu bojowego przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada jest "mało prawdopodobna", lecz trzeba wykorzystać nawet minimalną szansę.

Rosja melduje: odpalono "obiekty balistyczne". Izrael: to tylko ćwiczenia

Rosyjski radar wykrył dwa "obiekty balistyczne" odpalone z centralnej części Morza Śródziemnego w kierunku wschodniej jego części - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji. Według Izraelczyków to tylko ćwiczenia. Jednocześnie Rosja skrytykowała Stany Zjednoczone za wysłanie do wybrzeży Syrii okrętów wojennych. Moskwa w rejon wysłała dodatkowo tylko okręt rozpoznania i zapowiada, że więcej okrętów nie wyśle.

Francja chce "ukarać" Syrię, ale nie sama

Francja nie będzie podejmować działań w Syrii w pojedynkę, chce stworzyć koalicję państw, które poprą akcję wojskową przeciw syryjskiemu reżimowi za to, że dokonał ataku chemicznego w Damaszku - oświadczył francuski premier Jean-Marc Ayrault.

Przełomowe słowa nie padły? "Zostały zniekształcone"

- Ludzie byli celem ataków chemicznych własnego rządu, a teraz muszą czekać na atak cudzoziemców - tę wypowiedź byłego prezydenta Iranu Aliego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego o syryjskim konflikcie cytowała w niedzielę irańska agencja informacyjna ILNA. Teraz Teheran twierdzi, że takie słowa nie padły.