Syria

Syria

Moskwa: Zachód nie powinien oskarżać Damaszku bez dowodów

Zachód nie powinien "oskarżać i potępiać" syryjskich władz bez formalnych dowodów w sprawie użycia broni chemicznej - powiedział w wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

"Seksualny dżihad" to pomówienie?

W zeszłym tygodniu szef tunezyjskiego MSZ, Lotfi Ben Jeddou, podał informację, która zelektryzowała media: tunezyjskie kobiety podróżują do Syrii, by uprawiać "seksualny dżihad". Sprawa stała się tak głośna, że przyjrzał się jej prestiżowy magazyn "Foreign Policy".

Chemiczne arsenały Asada mają być otwarte 1 października

Najpóźniej 1 października powinny się rozpocząć inspekcje w arsenałach broni chemicznej w Syrii - wynika z tekstu projektu dokumentu w tej sprawie, który w piątek wieczorem ma omówić i przyjąć Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Arsenał Asada łatwiej zniszczyć, niż myślano? Poufny raport

Syryjski arsenał chemiczny w dużej części praktycznie nie nadaje się do wykorzystania w kraju i może zostać dość szybko zneutralizowany. Oddala to groźbę, że może on zostać ukryty przez reżim w Damaszku lub trafić w ręce terrorystów - pisze "Washington Post".

Jak rozbroić Syrię? Trzeba wyciągnąć wnioski z Libii i Iraku

"Proces zabezpieczenia i eliminacji broni chemicznej w Syrii stanowi duże wyzwanie, ale wyciągnięcie wniosków z poprzednich przypadków rozbrojenia chemicznego można zwiększyć szanse jego powodzenia" - pisze Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Asad: Amerykański atak na Syrię wciąż realny

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział telewizji wenezuelskiej, że nie wyklucza, iż USA jednak przeprowadzą atak wojskowy na jego kraj. Według jego zapewnień Damaszek ma zeznania rebeliantów świadczące, że to oni użyli w walkach w Syrii broni chemicznej.

Jest rezolucja w sprawie Syrii? Rosja: Myślenie życzeniowe

Rzecznik delegacji Rosji zaprzeczył w środę wcześniejszym nieoficjalnym doniesieniom, iż stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ uzgodnili podstawowe punkty rezolucji w sprawie likwidacji zasobów syryjskiej broni chemicznej. Rzecznik określił te doniesienia jako "myślenie życzeniowe". - To jest ich (zachodnich dyplomatów - red.) myślenie życzeniowe, które nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Prace nad rezolucją trwają - powiedział.

Inspektorzy ONZ wracają do Syrii. Zbadają kolejne doniesienia o broni chemicznej

Przedstawiciele ONZ w Genewie potwierdzili, że grupa inspektorów ds. broni chemicznej pod kierunkiem szwedzkiego eksperta Ake Sellstroema wróci do Syrii w środę. Za poprzedniego pobytu grupa potwierdziła użycie w ataku pod Damaszkiem sarinu. Wcześniej o powrocie inspektorów mówił wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.