Syria

Syria

Prezydent Syrii Baszar el-Asad podziękował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi za poparcie udzielane władzom w Damaszku - poinformował w w Moskwie minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powtórzył, że przed ewentualną interwencją inspektorzy ONZ muszą dokończyć raport ws. domniemanego użycia broni chemicznej w Syrii.

- Nie możemy nadążyć za przypływem ludzi - alarmuje Walid Abu, burmistrz jednego z libańskich miast przy granicy z Syrią. Codziennie z państwa rządzonego przez Baszara el-Asada ucieka około 5 tys. osób. Większość z nich żyje stłoczona w mieszkaniach w przygranicznych miasteczkach.

Porwany w kwietniu w Syrii korespondent wojenny włoskiego dziennika "La Stampa" Domenico Quirico został uwolniony i wraca do kraju - ogłosiła w niedzielę redakcja gazety. Nie wiadomo, kto stał za uprowadzeniem dziennikarza.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zaprzeczył w rozmowie z amerykańską telewizją CBS, że to on podjął decyzję w sprawie użycia broni chemicznej. Dodał, że brak niezbitych dowodów na to, iż doszło do takiego ataku w Syrii. Ostrzegł, że jeżeli dojdzie do interwencji ze strony USA, jej sprzymierzeńcy dokonają odwetu. Amerykański sekretarz stanu John Kerry odpowiada: - Dowody mówią same za siebie.

Sekretarz stanu USA John Kerry oznajmił w Paryżu, że jego kraj nie wyklucza wystąpienia do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przyjęcie rezolucji w sprawie Syrii po tym, jak raport na temat użycia broni chemicznej pod Damaszkiem przedstawią eksperci ONZ.

Brytyjska opinia publiczna jest przeciwna interwencji w Syrii, nawet jeśli zostałoby udowodnione, że to reżim Baszara el-Asada użył broni chemicznej przeciw własnym obywatelom - wynika z sondażu ośrodka ICM. Badanie nastrojów na Wyspach zlecił tygodnik "Sunday Telegraph".

Papież Franciszek zaapelował o dalsze modlitwy o pokój w Syrii oraz na całym Bliskim Wschodzie. Prosił o wyrzeczenie się przemocy, rozprzestrzeniania broni i nielegalnego handlu nią. Czy wojny nie toczą się po to, by sprzedać broń? - pytał w czasie modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Amerykańska senacka komisja ds. wywiadu umieściła na swojej stronie internetowej link do zweryfikowanych przez CIA amatorskich wideo z Syrii. Na filmach widać efekt ataku z użyciem broni chemicznej w Damaszku. Płytę DVD mają teraz dostać kongresmeni.

Petersburski szczyt G20 udowodnił po raz kolejny, że Rosja z obrony Asada nie zrezygnuje. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ blokuje wszelkie inicjatywy. Twierdzi, że to opozycja odpowiada za zbrodnie, a w jej szeregach dominują "terroryści". Dostarcza Damaszkowi broń i doradców wojskowych, wspiera reżim informacjami wywiadowczymi. Mówi stanowcze "niet" międzynarodowej interwencji w Syrii. Dlaczego Rosja tak bardzo angażuje się w obronę dyktatora?

Sekretarz stanu USA John Kerry powtórzył w rozmowie z szefami dyplomacji UE, że jego kraj nie zobowiązuje się do czekania z możliwym atakiem na Syrię na raport ekspertów ONZ ws. użycia broni chemicznej. Podczas rozmów przedstawiciele Starego Kontynentu mieli się zgodzić, iż dowody na winę reżimu są "mocne".

Firma Storyful z Dublina zajmuje się weryfikacją multimediów zamieszczanych przez użytkowników na portalach społecznościowych. Z efektów jej pracy korzystają największe media na świecie. Teraz Storyful zajmuje się głównie potwierdzaniem autentyczności filmów przedstawiających konflikt syryjski.