Syria

Syria

W wyniku ataku lotniczego przeprowadzonego przez izraelskie lotnictwo w Syrii w niedzielę rano zginęło trzech syryjskich żołnierzy, a siedmiu zostało rannych – podały syryjskie media państwowe. Ataki przeprowadzono w zrujnowanej przez wojnę muhafazie Al-Kunajtira. Wcześniej dwie rakiety wystrzelono z terytorium Syrii w stronę kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Ofiar tego ataku nie było - poinformowała izraelska armia.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podkreślił konieczność zawieszenia broni w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii - podało biuro prasowe tureckiego przywódcy.

Izraelska rakieta spadła na terytorium sąsiadującej ze Wzgórzami Golan muhafazy Al-Kunajtira w południowo-zachodniej Syrii - poinformowała syryjska agencja Sana. Agencje piszą, że trafiony został wojskowy samochód. Jeden żołnierz zginął i jeden został ranny.

Sąd w Turcji orzekł w poniedziałek 53 kary dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego wobec mężczyzny, który miał zaplanować w 2013 roku atak bombowy w pobliżu granicy z Syrią, w którym zginęło kilkadziesiąt osób - poinformowała turecka agencja prasowa Anatolia.

Więziony od 1999 roku przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan rozmawiał w poniedziałek z prawnikami po raz pierwszy od 2011 roku. Jak relacjonowali po spotkaniu, polecił im przekazać oświadczenie, w którym apeluje do Syryjskich Sił Demokratycznych o unikanie dalszych konfliktów.

Brodaty mężczyzna siedzi na ziemi ze skrzyżowanymi nogami i karabinem pod ręką. Grozi odwetem za zabitych i pojmanych bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego. Według "agencji informacyjnej" tej organizacji to lider grupy Abu Bakr al-Bagdadi. Jeśli na nagraniu rzeczywiście pojawia się najbardziej poszukiwany terrorysta świata, jest to jego pierwsze opublikowane wideo od pięciu lat.

Doświadczenie wojny w Syrii było bardzo pomocne dla nas w Wenezueli. Podpowiedziało nam, w jaki sposób powinniśmy stawić czoło sytuacji - powiedział w czwartek wenezuelski minister spraw zagranicznych Jorge Arreaza podczas wizyty w Damaszku. Podkreślił, że jego kraj chce uniknąć wojny.

Próba prowadzenia polityki faktów dokonanych nie zmienia samych faktów - głosi oświadczenie Arabii Saudyjskiej, w którym potępia ona uznanie przez Donalda Trumpa suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Decyzja amerykańskiego prezydenta spotkała się z szeroką międzynarodową krytyką, między innymi ze strony sojuszniczych wobec USA państw regionu.

Stanowisko Unii Europejskiej jest znane i się nie zmieniło - powiedział w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do sugestii prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie uznania suwerenności Izraela nad okupowanymi Wzgórzami Golan. Także przedstawiciele rządów Niemiec i Francji odrzucili pomysł amerykańskiego prezydenta.