Syria

Syria

ONZ nie będzie na razie aktualizować bilansu ofiar śmiertelnych trwającej od blisko trzech lat wojny w Syrii, ponieważ nie ma możliwości oceny sytuacji na miejscu i nie jest w stanie weryfikować napływających informacji - oświadczył we wtorek rzecznik ONZ.

Ahmad Dżarba, który od lipca 2013 roku stoi na czele Syryjskiej Koalicji Narodowej, w niedzielę został ponownie wybrany na szefa tej konfederacji opozycyjnych ruchów syryjskich - podano w komunikacie.

Jeden mężczyzna został zastrzelony, a sześć osób zostało rannych w niedzielnych atakach w w mieście Trypolis w Libanie. Starcia miały miejsce pomiędzy dzielnicami, które wspierają różne strony w syryjskim konflikcie. W kraju narasta napięcie między sunnitami a szyitami i alawitami.

- Konflikt syryjski nie może się zakończyć, dopóki klan Asadów nie odejdzie. Problem w tym, że on nie ma zamiaru odejść - uważa Marta Urzędowska, dziennikarka "Gazety Wyborczej". Nie bez znaczenia jest także zakulisowa gra mocarstw światowych i regionalnych - zaznacza.

Syryjska broń chemiczna może zostać zniszczona na morzu, z pokładu przystosowanej do tego jednostki - powiedział rzecznik Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). To alternatywa wobec braku chętnych, którzy na terenie własnego kraju byliby gotowi zlikwidować arsenał Asada.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) uchwaliła szczegółowy plan likwidacji posiadanego przez Syrię arsenału chemicznego poza terytorium tego kraju - poinformowano w piątek wieczorem w siedzibie OPCW w Hadze. Za granicę zostanie wywiezionych tysiąc ton bojowych środków trujących.

Największa partia syryjskich Kurdów zapowiedziała, że zamierza powołać tymczasowe władze na obszarach zamieszkanych głównie przez mniejszość kurdyjską do czasu zakończenia wojny domowej w Syrii. Ugrupowanie odżegnało się od pobudek separatystycznych.

Po dwudniowych krwawych walkach siły rządowe odzyskały całkowitą kontrolę nad "Bazą 80". Ma ona strategiczne znaczenie dla utrzymania kontroli nad pobliskim międzynarodowym lotniskiem Aleppo na północym-zachodzie Syrii.

Do porwań dziennikarzy w ogarniętej wojną domową Syrii dochodzi na bezprecedensową skalę. Od wybuchu konfliktu w marcu 2011 r. co najmniej 30 dziennikarzy zostało uprowadzonych i wciąż jest w niewoli, a ponad 50 zginęło - podał Komitet Ochrony Dziennikarzy.

Turcja nie udziela schronienia powiązanym z Al-Kaidą ugrupowaniom w Syrii ani ich nie wspiera. W dalszym ciągu będą one wykluczone ze wsparcia udzielanego przez Turcję syryjskiej opozycji - zapewnił turecki premier podczas wizyty w Sztokholmie. Tymczasem w czwartek antyasadowscy rebelianci stracili miasto Sbeineh na południe od Damaszku.