Syria

Syria

Wymiana ciosów w Damaszku. 60 zabitych, ponad 200 rannych

Formacja Armia Islamu ostrzeliwała w czwartek z moździerzy Damaszek, a lotnictwo rządowe przeprowadziło co najmniej 40 ataków na pozycje przeciwnika wokół stolicy. Według rządu w stolicy było dziesięciu zabitych i 50 rannych. Straty przeciwnika: 50 zabitych i 150 rannych.

Upośledzone umysłowo dzieci "używane jako zamachowcy-samobójcy"

Bojownicy z Państwa Islamskiego handlują uprowadoznymi dziećmi na bazarach, sprzedają jako niewolników seksualnych, zabijają poprzez ukrzyżowanie lub spalenie żywcem - twierdzi Komitet Praw Dziecka przy ONZ. W środę opublikowano raport dot. przestrzegania praw dziecka na terenie "kalifatu" Państwa Islamskiego.

"Die Welt": dżihadysta z Polski zginął w Iraku

Mieszkający w Niemczech Polak Maksymilian R. zginął w Iraku - twierdzi niemiecki dziennik "Die Welt". Mężczyzna miał w 2013 roku wyjechać do Syrii i przyłączyć się do bojowników Państwa Islamskiego.

"Życie mojego ojca za ślub. Musiałam się zgodzić". Tak żyją kobiety w "kalifacie"

- Nigdy nie czuł się bezpiecznie. Spał z bronią przy głowie. Kiedy ktoś pukał do drzwi, otwierał z bronią w ręku i kominiarce na twarzy - tak Syryjka Hanan wspomina swojego męża, wysoko postawionego w lokalnych strukturach bojownika Państwa Islamskiego. Kobieta została zmuszona do poślubienia go w zamian za życie zatrzymanego ojca. Razem z rodziną w końcu udało jej się uciec ze strefy wpływów dżihadystów, ale kobieta nadal nie czuje się bezpiecznie. Jej historię opisuje CNN.

W tym roku dżihadyści zabili w Syrii już 50 jeńców

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili w tym roku w Syrii już 50 schwytanych ludzi, których oskarżyli o obrażanie Boga, szpiegostwo bądź o to, że byli wrogimi bojownikami - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

"Oni mnie zabiją". Wpływowa rodzina błagała o litość, Państwo Islamskie spaliło go żywcem

- To pobożny człowiek, który modli się, pości i zawsze lata z Koranem - mówił o bracie zamordowanym przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, Dżawwad al-Kasaesbeh. 26-letni pilot, Muath, pod koniec grudnia trafił do niewoli dżihadystów i najprawdopodobniej kilka dni później został spalony żywcem. Niemal miesiąc później IS negocjowało mimo to jego wymianę na iracką terrorystkę więzioną w Jordanii. W sieci we wtorek pojawiło się nagranie przedstawiające egzekucję pilota.

Chciała zostać męczennicą i trafić do nieba. Kim jest stracona terrorystka?

Sadżida al-Riszawi miała zginąć w 2005 roku razem ze swoim mężem w zamachu terrorystycznym na jordański hotel, ale ładunki wybuchowe w jej pasie szahida nie eksplodowały. Dzięki moratorium długo unikała kary śmierci i spędziła w jordańskim więzieniu prawie dekadę. Pod koniec stycznia o "siostrze" przypomnieli sobie dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zażądali wymiany kobiety na dwóch zakładników: japońskiego dziennikarza i jordańskiego pilota. Do wymiany nie doszło, a obaj mężczyźni zostali zabici. Kim jest terrorystka, o którą upominieli się dżihadyści z Państwa Islamskiego?

Po śmierci zakładnika konstytucja Japonii do poprawki?

Rząd Japonii chce rozpocząć polityczną debatę w sprawie stworzenia podstawy prawnej, która pozwalałaby japońskim siłom zbrojnym na dokonywanie interwencji za granicą w celu ratowania zagrożonych Japończyków - powiedział w poniedziałek premier Shinzo Abe.

Ultimatum minęło, dżihadyści milczą. Żona porwanego błaga o jego uwolnienie

Termin ultimatum minął, a rządy w Tokio i Ammanie nie mają żadnej wieści dotyczącej losów japońskiego zakładnika znajdującego się w rękach Państwa Islamskiego. - Nic nie wiemy, nie mamy żadnych nowych informacji - mówili przedstawiciele tych rządów w piątek. Tymczasem po raz pierwszy przemówiła żona Japończyka - donosi japoński dziennik "The Asahi Shimbun".

"16 pocisków na żołnierza". Syryjska opozycja zostawiona na lodzie?

Amerykańskie służby w ostaniach miesiącach znacząco obcięły pomoc dla wielu syryjskich bojówek opozycyjnych - twierdzi portal The Daily Beast. CIA ma w ten sposób karać tych, którzy nie wykazują się skutecznością na polu walki lub zbytnio zbliżają się do radykałów. Cały program skrytego wspierania opozycji w walce z reżimem Barszara el-Asada ma być w rozkładzie i nieefektywny.