Syria

Syria

Libańskie wojsko poinformowało o zatrzymaniu żony Abu Bakra al Bagdadiego, przywódcy fanatycznego Państwa Islamskiego. Kobieta miała wraz z synem próbować przedostać się przez granicę z Syrii do Libanu. Nie wiadomo, dlaczego podjęła taką próbę.

Centrum Szymona Wiesenthala poinformowało, że ma informacje prowadzące do "silnego przypuszczenia", iż kapitan SS Alois Brunner, który po wojnie uciekł do Syrii, przeżył w niej kilkadziesiąt lat, u boku prezydenta Hafeza Asada, ojca Baszara Asada. Głównym zadaniem prawej ręki Adolfa Eichmanna miało być doradzanie autorytarnemu władcy ws. tworzenie aparatu represji.

Trwające od dwóch miesięcy naloty koalicji antydżihadystycznej na pozycje Państwa Islamskiego (IS) wcale nie osłabiły organizacji - stwierdził minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Moualem. Od września koalicja pod przywództwem USA dokonała blisko 300 nalotów.

Rosja wesprze syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w walce z terroryzmem na Bliskim Wschodzie - oświadczył w środę szef MSZ Siergiej Ławrow. Rozmowy z Ławrowem oraz z prezydentem Władimirem Putinem przeprowadził w Moskwie szef MSZ Syrii Walid el-Mualim.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w niedzielę nagranie wideo, na którym informują o zamordowaniu przetrzymywanego w niewoli założyciela organizacji humanitarnej pomagającej Syryjczykom Petera Kassiga. Oprócz Amerykanina ściętych zostało kilkunastu syryjskich żołnierzy - donosi Al Jazeera.

Jedenastu bośniackich islamistów, podejrzanych o udział w walkach w Syrii i Iraku oraz finansowanie działalności terrorystycznej, zostało aresztowanych w czwartek na terenie całego, w większości muzułmańskiego, kraju - poinformowały źródła policyjne i sądowe.