Syria

Syria

Polskie paszporty w rękach dżihadystów. ABW bada sprawę

Terroryści z Państwa Islamskiego (IS) są w posiadaniu dokumentów m. in. obywateli Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Albanii, dzięki którym mogą swobodnie przemieszczać się po Europie. Według arabskiej telewizji Al Aan TV wśród nich są m.in. paszporty z Polski. Sprawą zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które ustala, czy dokumenty są prawdziwe i skąd mogły się wziąć w rękach dżihadystów.

Miliony Syryjczyków żyją na niewybuchach

Około 5,1 mln Syryjczyków żyje na obszarach wysoce zagrożonych wybuchem bomb, które nie zostały zdetonowane i przez następne lata będą stanowiły dla ludności śmiertelne ryzyko - poinformowała organizacja pomocowa Handicap International.

Amerykanie szkolą tysiące bojowników do walki z dżihadem

Władze Jordanii przyznały, że na terytorium ich kraju Amerykanie niedawno rozpoczęli zakrojony na szeroką skalę program szkolenia syryjskich bojowników, którzy mają walczyć z dżihadystami Państwa Islamskiego. Instruktorzy z USA mają wyszkolić i uzbroić siły liczące nawet 15 tysięcy ludzi. Nie jest jasne, w jaki sposób Amerykanie chcą kontrolować przeszkolonych przez siebie bojówkarzy i uniemożliwić im zaangażowanie się w syryjską wojnę domową.

Co dalej z Syrią? Teheran: negocjujcie z nami i z Asadem

Błędem dyplomacji państw zachodnich jest próba planowania przyszłości Syrii bez obecnego prezydenta Baszara el-Asada - stwierdził na forum ONZ w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Szef irańskiej dyplomacji dał także do zrouzmienia, że Iran powinien być zapraszany na wszelkie rozmowy dotyczące zakończenia wojny w Syrii.

"Spadły bomby beczkowe zawierające chlor"

Syryjska opozycja i grupy aktywistów poinformowały w środę o kolejnym, najprawdopodobniej chemicznym ataku w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Jedna organizacja podała na Twitterze, że wskutek ataku udusiło się ok. 12 osób.

Salma Hayek w obronie "straconego pokolenia"

Salma Hayek spotkała się z dziećmi, które uciekły z pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Aktorka stara się zwrócić uwagę na kryzys humanitarny syryjskich dzieci i rodzin, który pogłębia się od początku konfliktu w 2011 roku.

Cztery lata wojny i ponad 220 tys. zabitych Syryjczyków

Trwająca ponad cztery lata wojna w Syrii, rozpoczęta rewoltą w marcu 2011 roku przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada, pochłonęła życie ponad 220 tys. ludzi - podała w czwartek organizacja pozarządowa Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.