Syria

Syria

Kurdyjska milicja: Turcy ostrzelali nas zamiast terrorystów. Ankara zaprzecza

Bojownicy głównej kurdyjskiej milicji YPG (Ludowe Jednostki Ochrony) poinformowali w poniedziałek, że turecka armia ostrzelała ich pozycje w wiosce na obrzeżach kontrolowanego przez Państwo Islamskie (IS) miasta Dżarabulus w północno-zachodniej Syrii. Szef MSZ Turcji zaprzeczył jednak tym doniesieniom.

Syryjskie grzęzawisko wciąga Turcję. Wojna wszystkich ze wszystkimi

Rozpoczęcie nalotów na cele w Syrii definitywnie wciągnęło Turcję w bagno syryjskiej wojny domowej. W reakcji na ostrzelanie swoich pozycji, Kurdowie ogłosili, że trwający od trzech lat rozejm uznają za niebyły. Jednocześnie turecki rząd zapowiada „oczyszczenie” całych obszarów Syrii z dżihadystów i stworzenie tam stref bezpieczeństwa, do których będą mogli trafiać uchodźcy.

Kolejny turecki nalot na islamistów. Ankara: ataki będą kontynuowane

Lotnictwo tureckie dokonało w piątek wieczorem drugiego ataku na cele Państwa Islamskiego (IS) w Syrii oraz na pozycje rebeliantów kurdyjskich na północy Iraku - poinformowały tureckie media. W liście skierowanym do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Rady Bezpieczeństwa ONZ Turcja wyjaśniła, że rozpoczęła ataki lotnicze na bazy Państwa Islamskiego (IS) w Syrii ponieważ rząd tego kraju "nie jest zdolny, ani nie chce" zwalczać IS.

F-16 zbombardowały cele islamistów. Turcja "zdeterminowana"

Tureckie myśliwce F-16 zbombardowały w piątek rano trzy cele Państwa Islamskiego na północy Syrii - poinformowała kancelaria tureckiego premiera Ahmeta Davutoglu. Jednocześnie całą noc trwały w Stambule rewizje w domniemanych obiektach Państwa Islamskiego oraz Partii Pracujących Kurdystanu, zatrzymano 251 osób.

Przecieki z Ankary. Zamachowiec samobójca był obywatelem Turcji

Zamachowiec samobójca, który w poniedziałek w mieście Suruc przy granicy z Syrią zabił 32 osoby, a kilkadziesiąt ranił, był prawdopodobnie obywatelem Turcji pochodzenia kurdyjskiego - dowiedziała się agencja Reutera z anonimowego źródła w rządzie w Ankarze.

Cameron chce zgody na naloty na Syrię. Pierwsi Brytyjczycy już bombardowali

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w wywiadzie dla amerykańskiej sieci NBC powiedział, że stara się uzyskać zgodę parlamentu na to, by jego kraj bardziej zaangażował się w walkę z Państwem Islamskim w Syrii. Jak ujawniono w piątek, brytyjscy piloci, mimo braku zgody, wzięli już udział w nalotach na to państwo.

Giną, niosąc pomoc. 190 ataków na misje humanitarne w minionym roku

W 2014 r. pracownicy misji humanitarnych w krajach, w których toczą się wojny i konflikty zbrojne zostali zaatakowani 190 razy. Łącznie zaatakowano 329 osób, z których każda zginęła, została ranna lub padła ofiarą porwania - podała organizacja Humanitarian Outcomes, która przygotowała raport w tej sprawie.

Uratowany Żyd pomaga chrześcijanom z Syrii. "Mam dług wdzięczności"

George Weidenfeld w 1938 r. uciekł z Austrii tuż przed jej zaanektowaniem przez III Rzeszę. Podkreśla, że życie zawdzięcza brytyjskim kwakrom, którzy pomogli mu się dostać na Wyspy i udzielili żydowskiemu nastolatkowi wsparcia tuż po przyjeździe do obcego kraju. Teraz - jak mówi - chce spłacić swój dług wdzięczności. Pomaga więc wydostać się chrześcijanom z Syrii i Iraku.

Putin widzi koniec Asada? Jest reakcja Kremla na słowa Obamy

- W komunikacie dotyczącym rozmowy telefonicznej napisaliśmy wszystko, co uznaliśmy za istotne do przekazania - takimi słowami w środowy poranek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdystansował się do słów Baracka Obamy. Prezydent USA we wtorkowym wywiadzie dla "New York Timesa" powiedział, że Władimir Putin zadzwonił do niego w czerwcu i z rozmowy "dało się wyczuć", że Rosja widzi zbliżający się upadek reżimu Baszara el-Asada w Syrii.