Syria

Syria

Gallup: niemal połowa Syryjczyków chciałaby opuścić kraj, gdyby mogła

Ponad cztery miliony Syryjczyków uciekły z kraju od 2011 roku, gdy rozpoczęła się wojna domowa. Kolejne miliony musiały opuścić swoje domy, choć nie udało im się wyjechać z Syrii. Po niemal pięciu latach wojny 46 proc. Syryjczyków chce wyjechać z kraju przy pierwszej nadarzającej się okazji - wynika z badania opinii, sporządzonego przez Insytut Gallupa. Co najmniej 43 proc. Syryjczyków zakłada, że w ciągu 12 miesięcy opuści miejsce, w którym obecnie przebywa.

Szef MSZ Syrii zachwycony. Paryż precyzuje

Szef dyplomacji Syrii Walid el-Mualim powitał z zadowoleniem słowa szefa MSZ Francji Laurenta Fabiusa, który po raz pierwszy dopuścił możliwość, aby zastanowić się nad włączeniem sił reżimu syryjskiego do walki z tzw. Państwem Islamskim. Damaszek cieszyć mógł się jednak tylko kilka godzin, bo Fabius w ciągu dnia doprecyzował swoją wypowiedź.

Turcja zawiesiła loty nad Syrią. Obawa przed incydentami z Rosją

Turecki dziennik "Hurriyet" podał, powołując się na źródła dyplomatyczne, że tureckie siły zbrojne zawiesiły loty nad Syrią. Ma to być reakcja na kryzys, jaki wybuchł w stosunkach z Rosją po zestrzeleniu przez myśliwiec turecki rosyjskiego Su-24. Turcy nie wspomnieli o tym, jaki wpływ na ich decyzję miało umieszczenie przez Rosjan w Syrii silnego uzbrojenia przeciwlotniczego.

Wyrzutnie made in USA. W Syrii niszczą rosyjski sprzęt

Źródło bliskie syryjskim kręgom wojskowym podaje, że formacje walczące z wojskami wspierającymi reżim Baszara el-Asada korzystają częściej z przeciwpancernych pocisków kierowanych (PPK) amerykańskiej produkcji. Sprzęt „przydaje się” od momentu, gdy do wojny włączyli się Rosjanie - dodaje jeden z dowódców, cytowany przez agencję Reutera.

Ocalały rosyjski nawigator: Lecieliśmy nad Syrią. Turcy nas nie ostrzegli

Rosyjski nawigator Konstantin Murachtin, który leciał zestrzelonym przez tureckie F16 bombowcem, powiedział w pierwszym wywiadzie po przybyciu do szpitala w Syrii, że "chce pomścić" swojego kolegę. Stwierdził kategorycznie, że Su-24 leciał nad Syrią i został namierzony i zestrzelony bez ostrzeżenia.

Rebelianci pokazują, jak niszczą rosyjski śmigłowiec. Rakietą z USA

Rebelianci zniszczyli jeden ze śmigłowców poszukujących pilotów zestrzelonego przez Turków bombowca Su-24 - podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Potwierdzać to może nagranie umieszczone w sieci przez Pierwszą Dywizję Nadmorską, czyli rebeliancką bojówkę walczącą w rejonie zestrzelenia rosyjskiego bombowca. Widać na nim śmigłowiec Mi-8 trafiony przez rakietę przeciwpancerną TOW.

NATO "solidarne z Turcją", ale ta powinna "zachować zimną krew"

W Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie przedstawicieli NATO. Zwołano je po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca Su-24 przez tureckie lotnictwo. Podczas rozmów Turcy mieli przedstawić swoją wersję wydarzeń. Według nieoficjalnych informacji przedstawiciele innych państw NATO zaapelowali do Turcji, aby "zachowała zimną krew". Szef NATO Jens Stoltenberg zapewnił Ankarę o solidarności całego Sojuszu.

Jeden pilot mógł przeżyć. Drugim zabitym ma być żołnierz śpieszący na ratunek

Obaj nie żyją, obaj żyją, zginął jeden - informacje na temat losu załogi rosyjskiego bombowca Su-24 zestrzelonego przez Turków są sprzeczne. Rosyjskie wojsko twierdzi, że zginął jeden pilot, oraz jeden z żołnierzy piechoty morskiej śpieszących na ratunek załodze zestrzelonej maszyny. Według anonimowego informatora agencji Reutera w tureckich władzach, członkowie załogi Su-24 przeżyli. Coś zupełnie innego oznajmili działajacy w Syrii rebelianci, którzy twierdzą, że obu Rosjan zabili.

"Nikt nie dojdzie do tego, czy samolot przekroczył granicę"

- Nikt nie dojdzie na takim obszarze do tego, czy ten samolot przekroczył granicę, czy nie, bo nie łudźmy się, tam granice są tak umowne, że każda strona może twierdzić, że on był po tej właściwej - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. W TVN24 Biznes i Świat trwa wydanie specjalne poświęcone incydentowi.