susza

susza

Przez zmiany klimatu ostatnie susze w Europie były najpoważniejszymi od 2110 lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania. Jak podkreślił profesor Ulf Buntgen z Uniwersytetu Cambridge, ekstremalne warunki staną się częstsze, co może mieć katastrofalne skutki dla całych społeczeństw.

Od kilku dni w całym kraju, ale szczególnie na południu, we znaki dają się ulewy. Na niektórych rzekach przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze. Jednak jak przekonują eksperci, tak duże opady nie sprawiają, że w susza w Polsce się skończyła. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Przyczyną suszy są wały przeciwpowodziowe: woda, miast rozlać się i wsiąknąć w ziemię, odprowadzana jest do morza" - poinformował na Twitterze poseł Janusz Korwin-Mikke. Część komentujących internautów się z nim zgodziła. Eksperci w dziedzinie hydrologii - nie. Lecz działania człowieka takie jak budowanie wałów przeciwpowodziowych przyczyniają się do pogłębiania zjawiska suszy.

Polscy archeolodzy rozpoczynają już przygotowania do sezonu letniego, w którym znajdują najwięcej odkryć. Zdarza się, że brak opadów i wysuszona gleba znacznie ułatwiają im pracę. Jednak gdy susza jest zbyt silna, a w rzekach ubywa za wiele wody, jakość wydobywanych reliktów może być dużo gorsza.

Prezydent i minister rolnictwa apelują do obywateli, by oszczędzali wodę z powodu suszy. "Niektórzy mogą pomyśleć, że to nasza wina" - zareagował na to jeden z internautów, dodając, że 70 proc. zasobów wody zużywają kopalnie i elektrociepłownie. Dane GUS, które przeanalizował Konkret24, pokazują, że ponad 72 proc. wody zużywa przemysł. Co nie znaczy, że na co dzień nie trzeba jej oszczędzać.

Niemcy szukają sposobu na działanie przeciwko suszy. Jak mówią leśnicy, marzec i kwiecień są najtrudniejszymi miesiącami. Spalone w ubiegłorocznych pożarach tereny przeznaczono na testy najbardziej wytrzymałych na trudne warunki roślin.

Zdaniem ekspertów susza w tym sezonie może być katastrofalna. - Ten najważniejszy zasób, jakim jest woda, zaczyna się kurczyć - mówiła we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska. - Musimy myśleć o tym, żeby wodę zatrzymywać - dodała.