susza

susza

Popłoch we Włoszech: zagrożone trufle i kasztany

Po ponad dwóch miesiącach rekordowych upałów susza we Włoszech coraz bardziej daje się we znaki. W niektórych rejonach zaczyna brakować wody w wodociągach i jest ona racjonowana. Rezultaty suszy to dziesiątki pożarów wybuchających każdego dnia w całym kraju, wielomilionowe straty w rolnictwie i wzrost cen żywności.

Dunaj wysycha. Poziom wody spadł do metra

Długotrwała susza spowodowała drastyczne obniżenie poziomu wód Dunaju. Żegluga na bułgarskim odcinku rzeki jest praktycznie wstrzymana. Upały i susza sprzyjają też licznym pożarom lasów.

Susza paraliżuje transport w USA

Susza gnębi większą część Stanów Zjednoczonych. Nie tylko farmerzy odczuwają jej skutki. Na Missisipi od dawna nie było tak niskiego poziomu wody. Z tego właśnie powodu na rzece utknęły 93 barki.

Susza - kataklizm, który obala imperia

Kiedy amerykańscy rolnicy zmagają się z największą od lat suszą, niepokojące wieści dochodzą ze strony tamtejszych geologów. Badając pyłki roślin i okruchy węgla drzewnego, które zachowały się w skałach osadowych leżących głęboko w delcie Nilu, rekonstruują susze i pożary sprzed tysięcy lat. I dowodzą kruchości największych osiągnięć ludzkości w obliczu gwałtownych zmian klimatu, wskazując na suszę, jako kluczową przyczynę upadku m.in. starożytnego Egiptu.

Susza w USA dręczy alergików

Wielka susza nękająca Stany Zjednoczone to nie tylko problem wysychających zbiorników wodnych i spustoszonych upraw. Każdy kolejny jej dzień coraz bardziej daje się we znaki alergikom. Suche powietrze wysusza śluzówki, przez co są bardziej podatne na działanie uczulających pyłków, te zaś z kolei mogą się rozprzestrzeniać na coraz większych terenach.

Ogień w USA nie gaśnie. Pochłonął już prawie 2,5 mln ha

Zachodnia część USA od kilku dni znowu płonie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w stanie Waszyngton, gdzie - jak dotąd - spłonęło kilkadziesiąt domów oraz ponad 8 ha lasów i zarośli. Według oficjalnych danych napędzane suszą i gorącem pożary zdążyły strawić w tym roku prawie 2,5 mln ha terenów zielonych. To obszar porównywalny do powierzchni woj. warmińsko-mazurskiego.

Tak gorąco w Stanach jeszcze nie było

Lipiec 2012 roku był najcieplejszym lipcem w historii kontynentalnej części USA. Jak podaje Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA), to nie jedyny rekord jaki ustanowiły tegoroczne upały.

Po klęsce powodzi klęska głodu?

Deszcze, które zalewały Koreę Północną od końca czerwca do końca lipca, spowodowały śmierć 169 osób; 400 uznano za zaginione, podają północnokoreańskie media. Ponadto najprawdopodobniej przyczynią się one do zaostrzenia kryzysu żywnościowego panującego w tym kraju od lat 80-tych.

Portugalia nie może wyżywić się sama

Portugalię gnębi największa od 80 lat susza. Od października nie pada tam deszcz, a temperatura utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Krajowe rolnictwo jest w stanie zaspokoić zaledwie 5 proc. zapotrzebowania na zboże.

Zbiory mniejsze o ponad 25 proc. Susza w USA uderzy po kieszeni

Dramatycznie wyglądają tegoroczne zbiory kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych. Przyparci do muru przez suszę farmerzy zdecydowali się wcześniej rozpocząć żniwa, które będą nawet o jedną czwartą uboższe niż zakładano. Z tego powodu rośnie zaniepokojenie na rynku i pojawiają się obawy przed skokowym wzrostem cen żywności. Nastrojów nie poprawiają meteorolodzy.

To będzie wiek suszy

Stany Zjednoczone zmagają się z kolejną suszą, a w tym stuleciu czekają je następne. Mają one całkowicie przeobrazić krajobraz, zwłaszcza w zachodnich stanach - to wnioski wynikające z raportu przygotowanego na zlecenie największych instytucji naukowych i rządu USA.

Kukurydza schnie dalej. Deszcz przyszedł za późno

Padający w ostatnim czasie deszcz nie przyniósł ulgi spierzchniętej amerykańskiej ziemi. Sytuacja na środkowym-zachodzie i Wielkich Równinach, zwanych spichlerzem USA, pogorszyła się. Według ekspertów deszcz spadł za późno i w zbyt małych ilościach. Starty wywołane przez suszę szacowane są aktualnie na 12 miliardów dolarów.

Kataklizm trwa, ale pojawił się cień nadziei

Meteorolodzy mają dobrą i złą wiadomość dla nękanych ekstremalną suszą Stanów Zjednoczonych. Dobra to ta, że w tym tygodniu trochę popada, zła - że na dawkę ożywczej wilgoci mogą liczyć tylko północne obszary kraju. Utrzymująca się bezdeszczowa aura stawia w coraz gorszej sytuacji hodowców kukurydzy i soi, którzy już teraz na straty mogą spisać najwcześniej posadzone rośliny.

Wysychają amerykańskie jeziora. Susza niemal w 2/3 kraju

Już 63,5 proc. terytorium Stanów Zjednoczonych zostało dotkniętych poważną suszą. W niektórych regionach zaczęły wysychać jeziora. To najgorsza taka klęska od 1950 roku. Wszystko przez rekordowo wysokie temperatury i bardzo niskie opady w ostatnich miesiącach. Zjawisko wciąż się nasila, a to oznacza coraz większe kłopoty dla rolników i grozi poważnym skokiem cen żywności.

Susza nadaje białemu winu rumieńców

Susza, która nęka USA, dopadła też winiarzy z Missouri. Niektórzy z nich martwią się o swoje zbiory, inni uważają, że nadaje ona nową jakość ich wyrobom.