susza

susza

Jezioro Mountain Lake czasy świetności ma już za sobą. I to nie tylko dlatego, że od czasu nakręcenia tam kultowego filmu "Dirty Dancing" minęło prawie 30 lat. Po prostu wysycha. Ma jednak szansę na odrodzenie.

Aby zapobiec szybkiemu wyparowaniu wody w garnku, przykrywasz go pokrywką. W przypadku zbiornika wodnego sytuacja jest analogiczna. Przykrywając go, można zapobiec szybkiemu parowaniu. W tym celu można zbudować wielką "pokrywkę" w postaci dachu. Jest jednak dużo prostszy sposób. Zamiast budować kosztowną konstrukcję podtrzymującą dach nad zbiornikiem, można pokryć jego powierzchnię pływającymi kulkami.

Przez upały drastycznie obniżył się poziom wody nie tylko w Wiśle, ale i innych polskich rzekach. Właściciele statków załamują ręce i z zazdrością patrzą na kolegów po fachu z Niemiec czy Holandii. Upały pogrążają transport śródlądowy, który i bez nich w Polsce ledwo zipie. Tematem zajął się reporter programu "Polska i Świat" w TVN 24 Łukasz Wieczorek.

Poziom wody na Wiśle i Odrze jest bardzo niski. Miejscami zawieszone jest kursowanie statków - Pracuję tu od 40 lat i nie pamiętam, żeby w Odrze był taki niski stan wody - powiedział Marek Krystek, kapitan jednego z nich. Według prognoz pogody sytuacja w najbliższych dniach nie poprawi się.

Upał we Włoszech nie odpuszcza. Źle wpływa nie tylko na ludzi, lecz także na zwierzęta i rośliny. Hodowcy i rolnicy liczą straty, a hydrolodzy z obawą patrzą na poziom rzeki Pad, który jest najniższy od ponad 10 lat. Czy lipiec będzie najcieplejszym miesiącem w historii tego kraju?