Słowacja

Słowacja

Słowacki sąd wezwał listownie 192-letnią Katarinę Janikovą, aby stawiła się przed jego obliczem. Rzecznik sądu tłumaczył, że bez faktycznego stwierdzenia śmierci kobiety nie można kontynuować postępowania spadkowego, które toczy się w sprawie jej niegdysiejszego majątku. Według rodziny, Janikova nie żyje prawdopodobnie od 1887 roku.

- Premier Słowacji Iveta Radiczowa znajduje się pod nadzwyczajną ochroną służb bezpieczeństwa po tym, jak otrzymała przesyłkę pocztową z magazynkiem naboi. - napisał słowacki dziennik "Novy czas". Doręczony magazynek w świecie przestępczym oznacza wyrok śmierci.

W sobotę Słowacy idą do urn. W referendum odpowiedzą na pytania dotyczące polityki państwa, m.in. ograniczenia immunitetu deputowanych czy likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego. Choć nasi południowi sąsiedzi chcą większości proponowanych zmian, istnieją poważne obawy, że ze względu na niską frekwencję plebiscyt będzie nieważny.

Rządząca na Słowacji centroprawicowa koalicja porozumiała się w sprawie planowanej reformy systemu finansów publicznych. Jak poinformowała premier Iveta Radiczova, w pierwszej kolejności wzrośnie podatek VAT z 19 do 20 procent. Ponadto urzędników czeka 10-procentowa obniżka pensji.

Po kilku godzinach od strzelaniny na przedmieściach Bratysławy zmarła kolejna ofiara strzelca - 52-letnia kobieta, raniona na balkonie swego mieszkania. W sumie około 50-letni mężczyzna zabił 7 osób i siebie. Rannych zostało 14 ludzi.

Słowacki Rzecznik Praw Obywatelskich zajmie się sprawą betonowego muru, który odgrodził Romów od słowackich mieszkańców Michalovic w regionie koszyckim..

Premier Słowacji Iveta Radiczova w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" zapowiedziała, że zażąda od Brukseli oficjalnych przeprosin. Według szefowej słowackiego gabinetu, komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn, obraził słowacki parlament. Komisja Europejska już zareagowała na te słowa i oświadczyła, że miała prawo wyrazić żal z powodu słowackiej decyzji.

Premier Słowacji Iveta Radiczova tłumaczy powody odmowy udziału jej kraju w pożyczce eurolandu dla Grecji. W wywiadzie dla "Financial Times Deutschland" powiedziała, że jest to związane z tym, że w latach 1998-2002 nikt nie pomógł Słowacji w przeprowadzeniu reform.

Słowacki rząd pod przewodnictwem Ivety Radiczowej uzyskał we wtorek wotum zaufania. Tym samym może przystąpić do realizacji planów zaostrzenia polityki fiskalnej i zwalczania korupcji.

Negocjacje dotyczące uformowania koalicji rządzącej trwały od majowych wyborów parlamentarnych. Ostatecznie we wtorek udało się je szczęśliwie zakończyć, a w środę zapowiedziano zaprzysiężenie nowego słowackiego rządu, który będzie miał poparcie czterech partii w nowym parlamencie.

Po całonocnej akcji ratowniczej w słowackiej części Tatr udało się uratować młodego Litwina. Odnalazła się też zaginiona grupa turystów. Górscy ratownicy przestrzegają: o tej porze roku góry nadal bywają niebezpieczne.

Premier Słowacji Robert Fico przyznaje: nie jestem w stanie utworzyć nowego rządu i rezygnuje z mandatu do prowadzenia rozmów w tej sprawie. To otwiera drogę dla budowania koalicji ugrupowań centroprawicowych.

Słowacki prezydent Ivan Gasparowicz zamierza powierzyć misję utworzenia nowego rządu dotychczasowemu premierowi Robertowi Fico. Właśnie jego partia Smer wygrała wybory parlamentarne. Jednak to cztery centroprawicowe partie miałyby większość w parlamencie, jeśli zdołają zawrzeć koalicję.

Opozycyjne ugrupowania centro-prawicowe uzyskają większość w słowackim parlamencie. Stanie się tak choć to socjaldemokratyczna partia dotychczasowego premiera Roberta Fico zdobyła największą liczbę głosów w sobotnich wyborach.

Od 7 rano słowacy wybierają 150 deputowanych do jednoizbowego parlamentu. Oczekuje się, że nie doprowadzą one do zasadniczych zmian na słowackiej scenie politycznej, a frekwencja będzie niska.