Słowacja

Słowacja

Słowackie partie koalicji rządzącej osiągnęły w środę porozumienie z opozycyjną partią SMER-SD Roberta Fico w sprawie ratyfikacji reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - poinformowała telewizja TA3. Drugie głosowanie w parlamencie w tej sprawie odbędzie się najpóźniej w piątek.

Po kolejnym odstrzale niedźwiedzia w okolicy położonej w Tatrach słowackiej miejscowości Niżne Hagi, organizacja ekologiczna WWF apeluje o podejmowanie mniej radykalnych rozwiązań wobec dzikich zwierząt. Tym razem zabito niedźwiedzicę, która uprzykrzała życie mieszkańcom, grzebiąc w koszach z odpadkami.

Na ulice Pragi, która od weekendu zmaga się z wyjątkowymi upałami, we wtorek, po raz pierwszy w tym roku, wyjechały polewaczki. Rozpryskiwana z cystern woda ma przynieść mieszkańcom nieco ulgi, gdy temperatura przekracza 33 stopnie. Na Słowacji nie jest lepiej. Tam też temperatury biją rekordy.

Wycie 330 syren alarmowych ostrzegających przed skażeniem radioaktywnym wywołało panikę w 20 kilometrowej strefie bezpośredniego zagrożenia wokół słowackiej siłowni jądrowej w Trnavie w Jaslovskich Bohunicach na zachodzie Słowacji. Po kilku godzinach zamieszania alarm odwołano. Syreny włączono przez pomyłkę.

Słowackie wojsko nie jest w stanie przetrwać na współczesnym polu walki - przyznało ministerstwo obrony w Bratysławie we wnioskach do raportu oceniającego potencjał sił zbrojnych kraju. Z powodu permanentnego niedofinansowana armia południowego sąsiada Polski jest kompletnie przestarzała, niewystarczająco wyszkolona i nawet nie posiada odpowiedniej ilości amunicji.

Po ulewnych deszczach poziom rzek na północy Czech wzrósł niebezpiecznie. W dwóch czeskich krajach (województwach) ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Podtopienia po gwałtownych burzach wystąpiły również na Słowacji.

Gwałtowne burze, które przeszły w nocy z wtorku na środę nad Słowacją, sprawiły, że w położonym na północy kraju mieście Czadca władze ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Trzech członków straży przybocznej prezydenta Słowacji Ivana Gaszparovicza zostało zatrzymanych przez policję za posiadanie narkotyków. Kancelaria prezydencka zdystansowała się od sprawy podkreślając, że w chwili zatrzymania funkcjonariusze straży nie byli na służbie.

Słowackie miasto Rymawska Sobota od 20 lat próbuje sprzedać pomnik Lenina. Jak dotąd, chętnych brak. Rzeźbę może kupić każdy - cena to 5 tysięcy euro. Towarzyszy jej jeszcze druga praca, wyceniona na 1,3 tys. euro.

Lewica wygrała wybory samorządowe na Słowacji. Porażkę poniosła rządząca centroprawica. - Przegraliśmy te wybory - powiedział przewodniczący głównej partii tworzącej koalicję rządową, Mikulasz Dzurinda. - W polityce tak to bywa, że są zwycięstwa, niekiedy zdarzają się remisy, ale bywają też przegrane. Wybory samorządowe 2010 uważam za porażkę - dodał.

Słowacki sąd wezwał listownie 192-letnią Katarinę Janikovą, aby stawiła się przed jego obliczem. Rzecznik sądu tłumaczył, że bez faktycznego stwierdzenia śmierci kobiety nie można kontynuować postępowania spadkowego, które toczy się w sprawie jej niegdysiejszego majątku. Według rodziny, Janikova nie żyje prawdopodobnie od 1887 roku.

- Premier Słowacji Iveta Radiczowa znajduje się pod nadzwyczajną ochroną służb bezpieczeństwa po tym, jak otrzymała przesyłkę pocztową z magazynkiem naboi. - napisał słowacki dziennik "Novy czas". Doręczony magazynek w świecie przestępczym oznacza wyrok śmierci.

W sobotę Słowacy idą do urn. W referendum odpowiedzą na pytania dotyczące polityki państwa, m.in. ograniczenia immunitetu deputowanych czy likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego. Choć nasi południowi sąsiedzi chcą większości proponowanych zmian, istnieją poważne obawy, że ze względu na niską frekwencję plebiscyt będzie nieważny.

Rządząca na Słowacji centroprawicowa koalicja porozumiała się w sprawie planowanej reformy systemu finansów publicznych. Jak poinformowała premier Iveta Radiczova, w pierwszej kolejności wzrośnie podatek VAT z 19 do 20 procent. Ponadto urzędników czeka 10-procentowa obniżka pensji.

Po kilku godzinach od strzelaniny na przedmieściach Bratysławy zmarła kolejna ofiara strzelca - 52-letnia kobieta, raniona na balkonie swego mieszkania. W sumie około 50-letni mężczyzna zabił 7 osób i siebie. Rannych zostało 14 ludzi.

Słowacki Rzecznik Praw Obywatelskich zajmie się sprawą betonowego muru, który odgrodził Romów od słowackich mieszkańców Michalovic w regionie koszyckim..

Premier Słowacji Iveta Radiczova w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" zapowiedziała, że zażąda od Brukseli oficjalnych przeprosin. Według szefowej słowackiego gabinetu, komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn, obraził słowacki parlament. Komisja Europejska już zareagowała na te słowa i oświadczyła, że miała prawo wyrazić żal z powodu słowackiej decyzji.