Słowacja

Słowacja

Słowacka lewica zamierza podnieść opodatkowanie najbogatszych, aby ponosili koszty kryzysu. Premier Robert Fico przedstawił dziś w parlamencie założenia programowe swojego gabinetu. Opozycja zapowiada ostrą krytykę.

Lider słowackiej skrajnej prawicy Marian Kotleba stał się właścicielem działki z osadą romską, którą chce zlikwidować - poinformowała w środę słowacka agencja SITA. Radykał tłumaczy, że inspiruje się polityką Izraela wobec nielegalnych osiedli.

Rozpoczęło się sprzątanie, czyszczenie i przewożenie zabytków ze spalonego zamku Krasna Horka na Słowacji. Zamek został poważnie uszkodzony w pożarze, który wybuchł w sobotę. Wiadomo, że pożar wywołało dwóch chłopców w wieku 11 i 12 lat eksperymentujących z papierosami. Okazało się, że byli oni narodowości romskiej, co spowodowało reakcję słowackich nacjonalistów, którzy domagają się ukarania nie tylko chłopców, ale również całej romskiej społeczności.

Po dwóch latach przerwy Robert Fico, przywódca słowackiego centrolewicowego Smeru, wraca na fotel premiera. Znów dostał zadanie stworzenia rządu. W sobotnich wyborach Smer zdobył ponad połowę mandatów w Radzie Narodowej (jednoizbowym parlamencie).

Pożar zamku Krasna Horka wywołali dwaj chłopcy "eksperymentujący z papierosami" - potwierdziła słowacka policja. Płomienie strawiły dach i dużą część górnych kondygnacji średniowiecznej perły słowackiej architektury, ale udało się uratować skarbiec i większość muzealiów.

Lewicowa partia SMER byłego premiera Roberta Fico wygrała przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji z miażdżącą przewagą i w nowym 150-osobowym parlamencie pod jej szyldem zasiądzie aż 83 posłów. Fico, który ma nadzieję na stworzenie rządu, chce jednak do współpracy zaprosić "wszystkich", choć nie spodziewa się zainteresowania ze strony prawicy.

Słowackie sobotnie przedterminowe wybory parlamentarne przebiegają spokojnie. Głosowaniu sprzyja dobra pogoda, ale wszystko wskazuje, że niechęć Słowaków do polityki osiągnęła swoje apogeum i - zdaniem obserwatorów - frekwencja może być najniższa w historii.

W sobotę na Słowacji odbywają się przedterminowe wybory parlamentarne, będące konsekwencją upadku centroprawicowego rządu Ivety Radiczovej w październiku zeszłego roku.

Słowacy chcą mieć most im. Chucka Norrisa - wynika z ankiety, którą przeprowadziły słowackie władze regionalne, by poznać opinię mieszkańców na temat nazwy dla budowanej właśnie nowej przeprawy rowerowej, mającej połączyć przedmieścia Bratysławy z Austrią.

Już drugi dzień z rzędu obfite i nieustające opady śniegu paraliżują transport w Czechach. Choć w piątek sytuacja nieco się poprawiła, wciąż zamkniętych jest kilkadziesiąt szlaków drogowych. Rekordowa ilość śniegu spadła na Słowacji.

Najbardziej lubimy Czechów i Słowaków, najmniej Arabów - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Badacze zapytali 1058 ankietowanych o nastawienie do trzydziestu ośmiu narodów i grup etnicznych, w tym po raz pierwszy do Szwajcarów, Egipcjan oraz Libijczyków.

Czechy mają za sobą najmroźniejszą noc tego roku. W poniedziałek nad ranem w stacji meteorologicznej w Kvildzie w paśmie górskim Szumawa termometry wskazały -39,4 st. Celsjusza. W pozostałych częściach kraju mróz sięgał -20 st. C.

Parlament i pałac prezydencki obrzucono jajkami i bananami podczas wielotysięcznej demonstracji w Bratysławie. Manifestujący wyrazili w ten sposób swoje niezadowolenie z prowadzonej w kraju polityki i oburzenie doniesieniami o korupcji oraz powiązaniach polityków z wpływowym biznesem.

Polski snowboardzista zginął w czwartek po południu w słowackich Tatrach - poinformowały służby ratownictwa górskiego w Popradzie. 38-letni mężczyzna jeździł poza trasą w trudnych warunkach atmosferycznych.

Śnieg i mróz nie odpuszczają Czechom i Słowakom. Kłopoty mają zarówno kierowcy, jak i służby drogowe. W Beskidach, po wyjątkowo obfitych opadach śniegu, ogłoszono stan podwyższonego zagrożenia lawinowego.

Gęste opady śniegu sparaliżowały we wtorek ruch w Bratysławie. Choć w mieście spadło zaledwie kilka centymetrów śniegu, doszło do kilkunastu wypadków drogowych, a komunikacja publiczna utkwiła w korkach - podała słowacka policja. Obyło się bez ofiar.

Kolejny dzień śnieżyce i wichury dały się we znaki naszym południowym sąsiadom. Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa, a śnieg zablokował drogi i szlaki kolejowe na Słowacji i w Czechach. Nieprzejezdne jest czesko-polskie przejście graniczne Harrachov-Jakuszyce. Tysiące ludzi nie mają prądu.