Słowacja

Słowacja

Słowacki prezydent Andrej Kiska powierzył w poniedziałek dotychczasowemu premierowi Robertowi Fico misję utworzenia nowego rządu. Jego socjaldemokratyczna partia SMER-SD wygrała sobotnie wybory, ale zdobyła zaledwie 49 mandatów na 150. W parlamencie znaleźli się m.in. skrajni nacjonaliści. Media na Słowacji nazywają wynik wyborów patem i przewidują kolejne, przedterminowe wybory.

Największe niemieckie gazety niepokoją się wzrostem poparcia dla partii nacjonalistycznych w wyborach na Słowacji. „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że premier Robert Fico prowadził chybioną kampanię wyborczą; „FAZ” wymienia wśród przyczyn politykę migracyjną UE.

Według sondażu exit poll lewicowa partia SMER-SD obecnego premiera Roberta Fico wygrała sobotnie wybory parlamentarne na Słowacji, ale straciła dotychczasową większość. Na drugim miejscu znaleźłi się liberałowie, a na trzecim konserwatyści.

Na Słowacji w sobotę o godzinie 7 otwarto lokale wyborcze i rozpoczęły się wybory do parlamentu. Wcześniejsze sondaże wskazywały na przewagę lewicowej Smer-SD premiera Roberta Fico; kampanię wyborczą zdominowały sprawy socjalne i kwestie dot. migrantów.

W wyemitowanym w środę wywiadzie dla publicznej Czeskiej Telewizji premier Słowacji Robert Fico skrytykował podejście greckich władz do kryzysu migracyjnego i ostrzegł, że w razie jego zaostrzenia jedynym wyjściem będzie uszczelnienie północnych granic Grecji.

Wybierał bezbronne, samotne kobiety. Najczęściej atakował nad ranem, zawsze w pobliżu przystanków autobusowych. Policja w Bratysławie schwytała grasującego od wielu dni na ulicach stolicy mężczyznę, który smarował kobiety własnym kałem. Jak donoszą media, to syn jednego ze słowackich generałów.

W katastrofie śmigłowca Mi-2 z ukraińskimi znakami rejestracyjnymi, który rozbił się we wschodniej Słowacji w pobliżu granicy z Ukrainą, zginęło co najmniej siedem osób, w tym dwie kobiety - poinformował w piątek szef słowackiego MSW Robert Kaliniak, cytowany przez słowackie media. Maszyna najprawdopodobniej służyła do przemytu imigrantów i papierosów.

Słowacja w swym pozwie przeciwko decyzji o rozmieszczeniu uchodźców w państwach Unii Europejskiej na podstawie obowiązkowych kwot zamierza zakwestionować prawo krajów członkowskich do przyjęcia takiego rozwiązania w głosowaniu większościowym. Premier Słowenii Miro Cerar zapowiedział natomiast postawienie tymczasowego ogrodzenia z drutu żyletkowego na granicy z Chorwacją, by lepiej kontrolować przepływ migrantów.

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj będzie chciał w Trybunale Sprawiedliwości UE podważyć wtorkową decyzję o podziale 120 tys. uchodźców pomiędzy państwa UE, a także, że Słowacja nie zastosuje się do tej decyzji Unii Europejskiej. Słowacja - obok Czech, Węgier i Rumunii - była krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską. Więcej dzisiaj w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.