Słowacja

Słowacja

Przed drugą turą wyborów prezydenckich na Słowacji prowadzi zdecydowanie, choć jeszcze kilka miesięcy temu jej rozpoznawalność była nikła. Kim jest Zuzana Czaputova i skąd wzięła się jej popularność? Jakie były główne tematy kampanii wyborczej na Słowacji? Na pytania tvn24.pl odpowiada dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich. II tura wyborów na Słowacji odbędzie się 30 marca.

Uciekła z cyrku, popędziła ulicami, zniszczyła auto. Zebra ze słowackiego ZOO biegła dzielnicą Klokočina w mieście Nitra. Zwierzę wypuściła grupa chłopców, jako odwet za brak zgody na wejście do cyrku.

Słowacka prokuratura poinformowała w czwartek o postawieniu zarzutu zlecenia zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka biznesmenowi Marianowi Kocznerowi. Reportera i jego narzeczoną zamordowano w lutym 2018 roku. Powodem zabójstwa miała być dziennikarska praca Kuciaka.

Szef słowackiego Urzędu Zdrowia Publicznego (UVZ) Jan Mikas powiedział w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentarnej komisji zdrowia, że nie stwierdzono zachorowań, które wynikałyby ze spożycia mięsa z Polski pozyskanego z chorych lub padłych krów.

Włoskie stacje TV7 i RAI1 opublikowały reportaż z nieznanymi dotąd zdjęciami zamordowanego w lutym 2018 roku na Słowacji dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Mają one dowodzić, że reportera śledził Peter Toth, były szef Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS), głównej słowackiej, rządowej agencji wywiadowczej.

Mieszkańcy Europy zmagają się z gwałtownym atakiem zimy. W Finlandii drzewo przygniotło mężczyznę. W Szwecji w wyniku silnego wiatru ponad 100 tysięcy gospodarstw nie ma prądu. Pogodowe utrudnienia panują także na Słowacji, w Estonii, Serbii i Grecji.

Premier Słowacji Peter Pellegrini powiedział w niedzielę po szczycie Unii Europejskiej, że jego kraj nie poprze paktu migracyjnego ONZ. Słowacja jest kolejnym państwem zapowiadającym, że nie podpisze tej umowy, która w założeniu miała pomóc w rozwiązywaniu problemu migracji.

Rocznicę powstania Czechosłowacji przypominamy sobie dzięki temu, że nie straciliśmy swoich narodowych języków - powiedział czeski prezydent Milosz Zeman. Najwyżsi przedstawiciele władz Czech i Słowacji uczestniczyli we wtorek w Martinie w słowackich obchodach setnej rocznicy utworzenia Czechosłowacji.