Słowacja

Słowacja

Obserwowaliśmy niezliczone błędy w kierowaniu państwem. Rząd przez lat ignorował problemy ludzi - powiedziała przedstawicielka inicjatywy "Na rzecz przyzwoitej Słowacji", która w piątek zorganizowała protesty w Bratysławie i innych słowackich miastach. To pierwsze antyrządowe demonstracje w tym kraju od czasu lutowej manifestacji w rocznicę zamordowania dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.

Dla dzieci podróżujących na Słowacji szkolnym autobusem zwykły poranek zamienił się w koszmar, kiedy zobaczyły dym. Przerażonych uczniów bezpiecznie ewakuował kierowca. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Czeski turysta został strącony przez piorun z liczącej 2178 m n.p.m. Banówki w słowackich Tatrach Zachodnich i spadł kilkaset metrów jej południowym urwiskiem ponosząc śmierć - podało słowackie pogotowie górskie Horska Zachranna Slużba (HZS). Ofiarą tatrzańskiej burzy padł także słowacki turysta.

Chcemy współpracować z Polską, kontynuować tradycję budowania dobrych, przyjacielskich stosunków - powiedziała w Warszawie prezydent Słowacji Zuzana Czaputova po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak mówiła, rozmowa dotyczyła między innymi współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa.

Zwycięstwo Zuzany Czaputovej w wyborach prezydenckich na Słowacji daje nadzieję siłom liberalnym w Europie Środkowo-Wschodniej i stanowi krytykę konserwatywnego nacjonalizmu w krajach tego regionu - ocenia anglosaska prasa. W sobotniej II turze wyborów Czaputova otrzymała 58,4 procent głosów i będzie pierwszą kobietą w historii Słowacji piastującą ten urząd.

Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła w niedzielę obliczenia Urzędu Statystycznego i podała, że w sobotniej II turze wyborów prezydenckich na Słowacji zwyciężyła Zuzana Czaputova, otrzymując z 58,4 procent głosów. Będzie pierwszą kobietą w historii kraju piastującą ten urząd. - Przyjmuję ten wynik z wielką pokorą i poczuciem ogromnej odpowiedzialności - powiedziała Czaputova do zgromadzonych w sztabie zwolenników.